GKS Katowice mistrzem I ligi siatkarzy. Rewolucja na zapleczu Plus Ligi?

Siatkówka 20 maja 2016 Komentarzy

GKS Katowice zasiadł na mistrzowskim tronie I ligi siatkarzy. Podopieczni Grzegorza Słabego wygrali w ostatnim meczu sezonu z SMS Spała 3:1, pieczętując tym samym swój triumf. Wygrana GKS może być początkiem dużej rewolucji na zapleczu Plus Ligi, na której skorzystać może drużyna... z Ostrołęki.

Mistrza I ligi w sezonie 2015/16 musiał wyłonić dopiero piąty mecz, gdyż po czterech spotkaniach stan rywalizacji do trzech zwycięstw wciąż był remisowy. Po pierwszym secie ostatniego meczu bliżej wygranej byli licealiści ze Spały, pokonując GKS w pierwszym secie do 24. Dwie kolejne partie należały jednak wyraźnie do "Gieksy", goście zdobyli w nich jedynie 30 małych punktów. W czwartym secie młodzi gracze SMS próbowali jeszcze odmienić losy meczu, lecz po emocjonującej końcówce to Jan Król, Maciej Naliwajko i spółka cieszyli się z mistrzostwa I ligi. Srebrne medale na szyjach SMS Spała to jednak wielkie osiągnięcie dla całej polskiej siatkówki - dzięki temu można być optymistą, jeżeli chodzi o przyszłość tego sportu w Polsce.

Zwycięstwo GKS może być początkiem rewolucji w systemie rozgrywek I ligi i Plus Ligi. Nieoficjalne doniesienia mówią bowiem, że terminarz przyszłego sezonu rundy zasadniczej Plus Ligi opiewa na 30 kolejek, co oznaczałoby powiększenie elity do 16 zespołów. Awans do najwyższej klasy rozgrywkowej miałyby uzyskać zespoły GKS Katowice i Espadonu Szczecin (brązowy medalista I ligi). Te dwie drużyny spełniły bowiem wymóg sportowy (są w "czwórce" I ligi), a także spełniają wymogi infrastrukturalne i finansowe.

Jeżeli powiększona zostanie Plus Liga - będzie to świetna wiadomość dla kibiców z Ostrołęki. Zaproszenie do ponownych występów w I lidze najprawdopodobniej otrzyma wtedy zespół Energi Omis Ostrołęka, zdegradowany do II ligi po fatalnym sezonie 2015/16, zakończonym przegranym play-out i 13. miejscem w klasyfikacji końcowej. Skład pierwszej ligi w porównaniu z minionym sezonem może ulec ogromnym zmianom. Oprócz zespołów GKS, Espadonu i Hutnika Kraków (spadkowicz) ligę opuścić mogą także dwa zespoły, które zmagają się z poważnymi kłopotami finansowymi. Oznaczałoby to nawet pięciu beniaminków na zapleczu Plus Ligi w sezonie 2016/17.

Obecny skład I ligi na sezon 2016/17 przedstawia się następująco: GKS Katowice, SMS PZPS Spała, Espadon Szczecin, Ślepsk Suwałki, APP Krispol Września, Aluron Virtu Warta Zawiercie, AGH Kraków, KPS Siedlce, AZS Stal Nysa, Victoria Wałbrzych, Camper Wyszków, KPS Kęty, TSV Sanok i SKS Hajnówka. W przypadku awansu GKS i Espadonu lub/i wycofania się którychkolwiek drużyn z gry w przyszłym sezonie I ligi, propozycje gry na tym poziomie dostaną zapewne Energa Omis Ostrołęka oraz drużyny występujące w turnieju finałowym II ligi.

Na ostateczne rozstrzygnięcia przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Prawdopodobnie wszystko będzie jasne do końca tego miesiąca. O decyzjach w tej sprawie przeczytasz w serwisie sportowym portalu eOstroleka.pl.