Jak to jest z play-off w II lidze siatkarzy? Dwumecz, złoty set i inne reguły

Piłka nożna 09 marca 2017 2 Komentarze

W ostatnich dniach dostaliśmy od naszych czytelników pytania dotyczące fazy play-off w II lidze siatkarzy. Fani Energi Ostrołęka pytają jakim wynikiem musi zakończyć się sobotnie starcie z Huraganem Międzyrzec Podlaski, by doszło do tzw. "złotego seta". Spieszymy z pomocą.

Polski Związek Piłki Siatkowej na swojej stronie internetowej w zakładce "Wydział Rozgrywek" opublikował zasady play-off, w których ani słowa nie poświęcono szczegółom rywalizacji. Stwierdzenie "Rozgrywany dwumecz plus ewentualny „złoty set”" jest lakoniczne. Czy złoty set rozgrywany jest w przypadku remisu 1:1 w meczach czy liczą się także zdobyte sety? Tego już związkowa centrala nie zamieściła w regulaminie. Postanowiliśmy więc to ustalić na prośbę naszych czytelników, a dopiero po naszym kontakcie z PZPS klarowne reguły zostały zamieszczone na stronie internetowej Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej. Lepiej późno niż wcale.

Co w przypadku Energi Ostrołęka, która przegrała pierwszy mecz z Huraganem Międzyrzec Podlaski 0:3? Czy w drugim meczu musi wygrać też 3:0? Do tej pory wersje były dwie: pierwsza taka jaką przedstawiliśmy, a druga, że wystarczy wygrana jakimkolwiek wynikiem, nawet 3:2. Jak się okazało, nie wystarczy.

Liczą się bowiem rozmiary zwycięstwa. Wynik 3:0 lub 3:1 to wygrana 'za trzy punkty', 3:2 - 'za dwa'. Wygrana Energi 3:2 w drugim spotkaniu nie zapewni więc awansu do następnej rundy. Aby doprowadzić do złotego seta biało-czerwoni muszą wygrać 3:0 lub 3:1 - to informacja uzyskana wczoraj z Wydziału Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Ewentualny złoty set jest rozgrywany 15 minut po zakończeniu spotkania rewanżowego i jest grany do 15 punktów.

Siatkarze Energi w sobotni wieczór muszą więc wejść na wyżyny umiejętności by po porażce 0:3 w pierwszym meczu odwrócić losy rywalizacji i awansować do dalszych gier. Doping kibiców będzie na pewno wskazany - początek meczu w sobotę o 18.00 w hali im. Arkadiusza Gołasia. Już teraz zapraszamy, a zapowiedź tego meczu przeczytasz jutro w serwisie eOstrołęka.