Lotto Poland Bike Marathon wystartował w Otwocku [ZDJĘCIA]

Inne 06 kwietnia 2016 Komentarzy

To był wymarzony początek sezonu. LOTTO Poland Bike Marathon czwarty raz z rzędu zawitał do „miasta z dobrym klimatem”. Otwock drugi raz był inauguracyjną areną cyklu organizowanego przez Grzegorza Wajsa. Na starcie pierwszego etapu stanęło aż 1100 amatorów jazdy na rowerach górskich.

Kolarskie Miasteczko ze startem i metą wyścigów znajdowało się na stadionie klubu OKS Start Otwock, a finisze na bieżni przypominały niezapomniane Wyścigi Pokoju. Prawdziwą gwiazdą zawodów był olimpijczyk z Atlanty (1996) Sławomir Barul. 51-letni dziś wielokrotny mistrz Polski w kolarstwie przełajowym i MTB ciągle zachwyca formą. W Otwocku stanął na podium, zajmując trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej. LOTTO Poland Bike Marathon, podobnie jak przed rokiem, upamiętnił Andrzeja Litwinienkę, zmarłego dwa lata temu kolarza z Otwocka.

Otwocka trasa prowadziła szlakami i duktami leśnymi Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Teren jak na Mazowsze dość pagórkowaty i mocno pofałdowany. Wielkie wydmy porośnięte sosnowymi borami, ukształtowane przez naturę przed tysiącami lat, do tego podmokłe torfowiska, stanowiły nie lada wyzwanie nawet dla bardzo wymagających miłośników ścigania się na rowerach górskich.

Na najdłuższej trasie MAX (61 km) zwyciężył Ernest Kurowski (Wola Bike Orbea Team), finiszując przed Arturem Mioduszewskim (Trezado Biketires.pl) i Rogerem Głowackim (Wola Bike Orbea Team). O trudności trasy w Otwocku świadczy fakt, że najlepsi na pokonanie tego dystansu potrzebowali ponad dwóch godzin i 16 minut. Wśród kobiet najszybsza była Anna Urban (TRW Cloudware Team), która wyprzedziła Barbarę Borowiecką (WSKG Like Bike Kenda Team) i Dorotę Rajską (Team TC).

Dystans MINI (29 km) najszybciej pokonał Kamil Kuszmider (TRW Cloudware Team), wyprzedzając Grzegorza Kubaczkę (ag-architekci.pl) i Sebastiana Kabaczuka (Absolute Bike Team). W gronie kobiet triumfowała Izabela Żeszczyńska (Dirty40), przed Dorotą Czajkowską (Mysiadło) i Katarzyną Gregorowicz (Wola Bike Orbea Team).

Na trasie FAN (7,5 km) uczniowie i uczennice szkół podstawowych ścigali się w otwartych mistrzostwach Otwocka w kolarstwie górskim. Wśród chłopców zwyciężył Michał Pietras (Pogoń Mostostal Puławy), przed Mateuszem Gawrylukiem i Mikołajem Łukasikiem (obaj z MTB Huragan Międzyrzec Podlaski). Rywalizację dziewcząt wygrała Katarzyna Praszczałek (Dynamik ART), wyprzedzając Mariannę Żylik (Warszawski Klub Kolarski) i Weronikę Wojciechowską (TRW Cloudware Team). Swoje wyścigi mieli też najmłodsi. W Mini Crossie na bieżni stadionu OKS Start Otwock jeździły dzieci w wieku 2-4 i 5-6 lat.

W rywalizacji drużynowej w Otwocku triumfował TRW Cloudware Team, przed Wola Bike Orbea Team i Trybik Northwave Team. Klasyfikację rodzinną wygrali Michalczykowie, przed Żeszczyńskimi i Gregorowiczami. Pierwszymi liderami punktacji Omnium Poland Bike 2016 zostali Ernest Kurowski (Wola Bike Orbea Team) i Anna Urban (TRW Cloudware Team).

I etap LOTTO Poland Bike Marathon 2016 został zorganizowany przy ścisłej współpracy z Urzędem Miasta Otwocka, klubem OKS Start Otwock i Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, a starterem honorowym wyścigów był prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak. Peleton Poland Bike pozostaje na Mazowszu. Kolejne kolarskie emocje już 24 kwietnia w Twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim oraz 1 maja w Legionowie. Tam odbędą się drugi i trzeci etap LOTTO Poland Bike Marathon. Wystartować może każdy. Wystarczy mieć rower i kask.