Mistrzostwa EEVZA: Paulina Bałdyga złotą medalistką i najlepszą rozgrywającą turnieju!

Siatkówka 26 listopada 2013 Komentarzy

Reprezentacja Polski juniorek pokonała w Krośnie Rosję 3:2 i zdobyła złoty medal Mistrzostw Wschodnioeuropejskiej Regionalnej Federacji w piłce siatkowej. Kapitanem kadry narodowej była ostrołęczanka Paulina Bałdyga, do której trafiła również statuetka najlepszej rozgrywającej turnieju.

Dwa pierwsze sety polski zespół wygrał po walce. Podopieczne trenera Grzegorza Kosatki długo prowadziły w pierwszym secie m.in. 16:13 oraz 22:19. Rywalki zmniejszyły straty do 22:21. Po czasie wziętym przez szkoleniowca gospodarzy udanie atakowała Malwina Smarzek, która w tym spotkaniu kończyła wiele trudnych piłek i w sumie zdobyła 25 punktów. W końcówce rywalki zepsuły zagrywkę i set został minimalnie, ale spokojnie wygrany.

W drugiej partii Rosja prowadziła już 9:4 i 12:6. Biało-czerwone popełniały błędy w przyjęciu co przekładało się na skuteczność ataku. Jednak polskie siatkarki nie poddawały się. Seria dobrych zagrywek Poli Nowakowskiej pomogła zmniejszyć straty do jednego punktu i na drugiej przerwie technicznej gospodynie prowadziły 16:15. Po wznowieniu gry biało-czerwone wygrywają długą wymianę i od tego momentu zaczynają dyktować swoje warunki gry.

Trzecia i czwarta partia zostały wyraźnie przegrane przez podopieczne trenera Grzegorza Kosatki. Przebieg obu był podobny. Po wyrównanym początku Rosjanki uzyskiwały przewagę. W czwartym secie Polki zmniejszyły rozmiary strat z 7:16 do 12:16, ale rywalki na więcej nie pozwoliły.

W tie breaku zespół Rosji dwa razy obejmował prowadzenie - 3:1 i 6:3. Gospodynie twardo walczyły, a w dodatku miały niezawodną Malwinę Smarzek, która w tym spotkaniu kończyła praktycznie wszystkie piłki, przy wsparciu przyjmujących oraz rozgrywającej ostrołęczanki Pauliny Bałdygi, wychowanki Nike Ostrołęka.

MVP turnieju wybrano Malwinę Smarzek. Ona również została najlepszą atakującą mistrzostw. Dwie inne reprezentantki Polski otrzymały nagrody indywidualne: Paulina Bałdyga (rozgrywająca) i Weronika Fojucik (przyjmująca). Trzecie miejsce w mistrzostwach zajęła Estonia, czwarta była Łotwa.