zdjecie 5794

Niezbędny sprzęt do domowej siłowni

Inne 23 listopada 2021 0 Komentarzy

 W ostatnich dwóch latach ćwiczenia w domu przeżywają swój renesans. Kobiety ćwiczą programy od celebrytek i wzorują się na gwiazdach z Instagram ’a. Mężczyźni natomiast przeglądają grupy i fora internetowe w poszukiwaniu odpowiedzi jak zrzucić brzuch, lub jakie są najlepsze ćwiczenia na klatkę piersiową. W czasach pandemii i niemożności przewidzenia poczynań rządzących, wielu ludzi, zamiast wykupić karnet do siłowni, postanowiła zrobić ją w domu. Czego zatem nie może zabraknąć w domowej pakerni?

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Gdy już nabraliśmy pewności, że nasze poczynania nie są chwilowym zrywem i wiemy, że trening z obciążeniem jest naszą drogą, to warto postawić na zabezpieczenia i sprzęt dobrej jakości. Choć wielu osobom może się to wydawać mniej istotne, to jednak nic nie rozprasza na treningu tak jak, rozlatujący się sprzęt, spadające żeliwo, czy rzężąca maszyna.

Od czego zacząć

Amatorzy sportów siłowych zapewne mają zawieszony drążek na drzwiach lub schowane w kątach hanlte. Aby akcesoria treningowe nie przeszkadzały w normalnej egzystencji, warto zgromadzić sprzęt w jednym miejscu. Najlepszą opcją jest wyznaczenie specjalnej przestrzeni na siłownię (oddzielny pokój, garaż, strych). Jeśli nie jest to możliwe, można spróbować wydzielić aneks. Na podłogę – w celu jej zabezpieczenia warto położyć puzzle tworzące matę amortyzującą. Oddzieli to przestrzeń, wygłuszy hałasy i jednocześnie uchroni panele, czy płytki przed uszkodzeniami.

Hantle i sztanga

W zależności od tego, co jest naszym celem treningowym, możemy kompletować sprzęt zgodnie z naszą ulubioną dyscypliną. Jednak najbardziej uniwersalnym sprzętem będą składane ciężarki i sztanga. Już posiadając dwa hantle, jesteśmy w stanie zrobić kompletny trening na całe ciało. Wraz z naszymi możliwościami siłowymi możemy sukcesywnie dokupywać talerze obciążające. Jeśli posiadane w domu obciążenie jest zbyt małe, to warto się wspomóc niedrogimi, ale świetnie bodźcującymi gumami oporowymi. Gumy można idealnie włączyć do treningu siłowego czy crossfit. W domowej siłowni nie można pominąć sztangi, która jest idealnym rozwiązaniem do treningu nóg (martwe ciągi, przysiady) i górnej partii ciała (wiosłowanie w opadzie, wyciskanie na ławeczce)

Ławeczka

Bardzo przydatnym przyborem będzie ławeczka, z możliwością unoszenia oparcia. Ławka daje szerokie spektrum możliwości zarówno dla treningu kobiet i mężczyzn. Na późniejszym etapie, warto zainwestować w stojaki na sztangę.

Kettlebell

Odważniki kulowe, są świetną opcją do treningów domowych, ponieważ zajmują niewiele miejsca i można wykonywać przy ich pomocy zarówno ćwiczenia statyczne jak i dynamiczne. Ciężar kettlebell zaczyna się od 2 kilogramów i zwiększa się co 2 kg, aż do 100 kg

Trening cardio

Jeśli faktycznie zależy nam na wyrzeźbieniu ciała i poprawie kondycji, warto wdrożyć do codziennej rutyny trening cardio. Idealnym sprzętem do domu będzie orbitrek, na którym jednocześnie pracują górne i dolne kończyny. Zajmuje również dużo mniej miejsca niż np. domowa bieżnia. Za dobrej klasy sprzęt należy jednak zapłacić, co najmniej tysiąc złotych. Jeśli bardzo nam zależy na jakości i wytrzymałości sprzętu, warto zainwestować w sprzęt znanych producentów. Jeśli nie masz środków na ten cel, przypominamy, że można skorzystać z kredytu gotówkowego.

Regeneracja

Tak jak i w życiu codziennym, tak i w treningu najważniejsza jest równowaga i balans. Aby nasze ciało miało czas i szanse dostosować się do obciążeń potrzebujemy się regenerować. Do relaksu i rozluźnienia mięśni i powięzi potrzebne są rolery i piłki do masażu.

artykuł sponsorowany

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę