zdjecie 266

Mistrzostwa Świata w amp futbolu. Ostrołęczanin zagra w reprezentacji Polski!

Piłka nożna 18 listopada 2014 Komentarzy

W dniach 30 listopada – 7 grudnia w Meksyku odbędą się Mistrzostwa Świata w amp-futbolu, czyli w rodzaju piłki nożnej, w meczach której biorą udział piłkarze po jednostronnej amputacji kończyny. Jednym z kluczowych zawodników polskiej reprezentacji jest ostrołęczanin Przemysław Świercz!

W dniach 30 listopada – 7 grudnia w Meksyku odbędą się Mistrzostwa Świata w amp-futbolu, czyli w rodzaju piłki nożnej, w meczach której biorą udział piłkarze po jednostronnej amputacji kończyny. Jednym z kluczowych zawodników polskiej reprezentacji jest ostrołęczanin Przemysław Świercz!

Dynamiczny rozwój dyscypliny. Wkrótce mundial

Amp futbol dynamicznie rozwija się na całym świecie. Początki tej dyscypliny to lata 80. XX wieku, obecnie jest to już jednak prężnie rozwijający się rodzaj piłki nożnej. W 2005 roku powstała WAFF – Światowa Federacja Piłkarzy Amputowanych, która dwa lata później zorganizowała w Turcji pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata z udziałem dwunastu reprezentacji. W kolejnych Mistrzostwach Świata – Argentyna 2010 – wzięło udział już 18 drużyn, a w pierwszych Mistrzostwach z udziałem reprezentacji Polski – Rosja 2012 zagrało 12 drużyn.

Obecnie w amp futbol gra się w ponad trzydziestu krajach. Jednym z takich ośrodków jest Polska – nasza reprezentacja z roku na rok poprawia swoje umiejętności i umacnia się w światowej czołówce. Nasi piłkarze już w najbliższym czasie wezmą udział w Mistrzostwach Świata, których organizatorem jest Meksyk.

Na tegorocznym mundialu Polska trafiła do jednej grupy z takimi zespołami jak Włochy, Gruzja i zespół gospodarzy – Meksyk. Pozostałe kraje, które wezmą udział w Mistrzostwach Świata to: Uzbekistan, Brazylia, Irlandia, Ukraina, Rosja, Haiti, Niemcy, Kenia, Argentyna, Francja, Kolumbia, Salwador, Turcja, USA, Japonia, Iran, Anglia, Ghana i Angola. Początek rywalizacji już 30 listopada, finał – 7 grudnia.

Amp futbol – jak to wygląda?

Trzeba przyznać, że amp futbol nie jest popularną dyscypliną sportu w naszym kraju. Mało się o niej mówi, stąd też zaciekawienie, z jakim spotykamy się za każdym razem wspominając o piłce nożnej osób po amputacjach. Jak wyglądają zasady gry?

Podstawowe przepisy gry w Amp Futbol niczym nie różnią się od przepisów piłki nożnej osób pełnosprawnych. Ze względu na charakterystykę tego sportu istnieje jednak kilka kluczowych różnic. Mecze rozgrywane są na polu gry wyznaczonym w postaci prostokąta o szerokości 40 m i długości 60 m (bramka 2 × 5 m). Czas gry wynosi 50 minut (dwie połowy, każda po 25 minut) i 10 minut przerwy. Pełny skład drużyny liczy 6 zawodników i bramkarz w każdej drużynie, plus zawodnicy rezerwowi. Zawodnikami z pola mogą być osoby po jednostronnej amputacji kończyn dolnych, bramkarzami – górnych. Zmiany są dokonywane w dowolnym momencie, za pozwoleniem sędziego, nie więcej niż dwie jednocześnie. Zawodnik może powrócić do gry w każdym momencie.

W trakcie gry nie używa się protez. Używa się natomiast kul łokciowych. Dozwolone są jedynie pojedyncze i przypadkowe zagrania piłki kulą. Każde inne zagranie traktowane jest tak, jak zagranie piłki ręką. Podobnie, w celu wyrównywania szans zawodników z amputacjami na różnych wysokościach, traktuje się zagranie kikutem. Celowy faul kulą jest karany wyrzuceniem z boiska i rzutem karnym dla drużyny przeciwnej. Zasada spalonego nie obowiązuje, a auty wykonywane są, podobnie jak w futsalu, jak rzuty wolne pośrednie. Wślizgi są zabronione, skutkują one rzutem wolnym bezpośrednim dla drużyny przeciwnej. Bramkarz nie może opuszczać pola karnego. Jeżeli zrobi to w sposób celowy otrzymuje czerwoną kartkę, a drużyna przeciwna wykonuje rzut karny. Pozostałe zasady są zgodne z zasadami FIFA.

Obrońca, kapitan, ostrołęczanin

Jednym z kluczowych zawodników polskiej reprezentacji w amp futbolu jest 34-letni ostrołęczanin Przemysław Świercz. Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce oraz Akademii Wychowania Fizycznego swoją karierę w piłce nożnej dla osób po amputacjach rozpoczął w 2011 roku po tym jak zobaczył w Internecie relację z pierwszego zgrupowania kadry. Jak wspomina swój pierwszy trening?

- Dużo pozytywnych emocji ale i stres. Bardzo długo szukałem piłki nożnej dla osób amputowanych. Niestety w Polsce nie było takiej dyscypliny. Więc jak tylko się pojawił się Amp Futbol wiedziałem, że chce być częścią tej drużyny – mówi Świercz w wypowiedzi dla ampfutbol.pl.

Ostrołęczanin pięć lat temu musiał zostać poddany amputacji podudzia prawej nogi po wypadku komunikacyjnym. Przed amputacją chętnie uprawiał m.in. piłkę nożną czy koszykówkę. Po wypadku nic się nie zmieniło – dalej jest aktywny fizycznie i osiąga naprawdę wielkie sukcesy. Najważniejsze z nich to udział w Mistrzostwach Świata 2012 oraz trzecie miejsce w Amp Futbol Cup 2012, 2013 i 2014. Na przełomie listopada i grudnia poprowadzi reprezentację Polski w Mistrzostwach Świata. Jest bowiem kapitanem drużyny i jednym z jej najważniejszych zawodników. Z orzełkiem na piersi rozegrał już 28 meczów – strzelił dwie bramki i zaliczył cztery asysty.

- Gram w Amp Futbol, bo kocham sport. Uwielbiam piłkę nożną. Rywalizacja z samym sobą jak i z przeciwnikiem z drugiej strony boiska jest uczuciem niezastąpionym. Amp Futbol jest realizacją moich dziecięcych marzeń o grze w reprezentacji Polski. Założyć koszulkę z orzełkiem na piersi to dla mnie wielki zaszczyt i odpowiedzialność – dodaje Przemek, który już przygotowuje się do rozpoczęcia mundialowych zmagań.

Więcej informacji na temat reprezentacji Polski w amp futbolu znaleźć można na oficjalnej polskiej stronie tej dyscypliny – www.ampfutbol.pl. Zawodnikom kadry – na czele z Przemysławem Świerczem – życzymy oczywiście sukcesu podczas Mistrzostw Świata w Meksyku. Trzymamy kciuki za powodzenie w każdym meczu.

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Czytaj również:
Artykuł archiwalny, brak możliwożci komentowania.