Sportowe Podsumowanie: Zobacz jak wypadli ostrołęccy sportowcy w mijającym roku

Inne 30 grudnia 2012 Komentarzy

Ostatnie dni 2012 roku są doskonałą okazją do podsumowania prac ostrołęckich sportowców. Rok, który właśnie mija, nie był najlepszy dla przedstawicieli gier zespołowych. Dwie ostrołęckie ekipy spadły o ligę niżej a murowani faworyci do ligowego finału zawiedli na "ostatniej prostej". Nie zabrakło jednak dobrych występów lekkoatletów, pływaków i bokserów a rok zakończony został świetnym widowiskiem w postaci Gali Sztuk Walk. Zapraszamy do lektury Sportowego Podsumowania Roku 2012.

Ruch kibicowski przy ul. Witosa odżył na nowo. Kibiców nie odstraszył spadek Narwi do IV ligi (fot. eOstroleka.pl)

Ostatnie dni 2012 roku są doskonałą okazją do podsumowania prac ostrołęckich sportowców. Rok, który właśnie mija, nie był najlepszy dla przedstawicieli gier zespołowych. Dwie ostrołęckie ekipy spadły o ligę niżej a murowany faworyt do ligowego finału zawiódł na "ostatniej prostej". Nie zabrakło jednak dobrych występów lekkoatletów, pływaków i bokserów a rok zakończony został świetnym widowiskiem w postaci Gali Sztuk Walk. Zapraszamy do lektury Sportowego Podsumowania Roku 2012.

Kiepski rok ma za sobą Narew Ostrołęka. W tegoroczne 366 dni niebiesko-czerwoni wkraczali z dorobkiem dwóch punktów w III lidze i iluzorycznymi szansami na utrzymanie. Trener Kazimierz Puławski przygotował drużynę do rundy jesiennej na maksimum jej możliwości, co wystarczyło do osiągnięcia dwóch zwycięstw (1:0 z Orłem Wierzbica i 3:0 z Omegą Kleszczów), jednego remisu i dziesięciu porażek. Łącznie Narew z dorobkiem dziewięciu „oczek” zajęła ostatnie miejsce w III lidze i spadła o klasę niżej. W czerwcu rezygnację z funkcji trenera złożył Kazimierz Puławski a do mediów zaczęły docierać informacje o coraz gorszej sytuacji finansowej najstarszego klubu w mieście. Na początku sierpnia informowaliśmy, że do drzwi klubu zapukał komornik. 13 sierpnia odbyło się spotkanie szefostwa klubu z władzami miasta, na którym Radni zdecydowali się udzielić pomocy finansowej klubowi MKS Narew. Mimo dużych problemów, Narew została zgłoszona do rozgrywek IV ligi, drużynę objął trener Marcin Roman. Ostrołęczanie osiągnęli całkiem niezłe wyniki i zajmują siódme miejsce na półmetku rozgrywek. Warto dodać, że odrodziła się grupa kibiców Narwi, która głośnym dopingiem na każdym meczu wspiera swój zespół.

Korona HiD Ostrołęka wchodziła w 2012 rok z wielkimi nadziejami. Drugie miejsce w tabeli pozwalało odważnie myśleć o awansie do IV ligi. Niestety, plany zostały w tym roku zweryfikowane. Niebiesko-żółci w trzynastu kolejkach zdobyli tylko osiemnaście punktów, wygrywając jedynie pięć meczów. Ostatecznie sezon 2011/12 zakończyli na miejscu piątym z siedmiopunktową stratą do zwycięzców – Błękitnych Raciąż. Obecny sezon Korona rozpoczęła od bezbramkowego remisu z Borutą Kuczbork. W piętnastu meczach podopieczni Tomasza Słowika zgromadzili dwadzieścia sześć punktów i ze stratą czterech „oczek” do lidera zajmują szóste miejsce w tabeli. Na wiosnę ostrołęczanie powinni powalczyć o awans do IV ligi, gdyż wierni kibice zarówno Korony jak i Narwi bardzo chcieliby znów obejrzeć Derby Ostrołęki.

W powiecie ostrołęckim historyczny awans do A-Klasy wywalczył Świt Baranowo. Drużyna z Baranowa wygrała B-Klasę, wyprzedzając o jeden punkt Orz Goworowo. W Baranowie powstało również nowoczesne boisko a klimat do piłki nożnej jest tam coraz lepszy co jest niewątpliwie zasługą prezesa Pawła Białczaka. Klub oprócz boiska może pochwalić się znakomicie zarządzaną stroną internetową, na której na bieżąco można znaleźć informacje na temat klubu. Niestety z Ligi Okręgowej do A-Klasy spadek zaliczyła ekipa Rzekunianki Rzekuń. W 30 meczach seznu 2011/12 zawodnicy z Rzekunia wygrali tylko trzy razy. Obecnie sytuacja Rzekunianki również nie jest najlepsza – jedna wygrana w dwunastu meczach oznacza ostatnie miejsce w tabeli.

Rozczarowanie kibice siatkówki przeżyli za sprawą gry Pekpolu Ostrołęka w drugiej połowie sezonu 2011/12. Biało-czerwoni zajęli co prawda drugie miejsce po rundzie zasadniczej, lecz w fazie play-off w słabym stylu przegrali trzy mecze z Cuprum Lubin i odpadli z rywalizacji, zajmując piąte miejsce w tabeli. Atmosfera w drużynie nie była najlepsza, więc zarząd jeszcze przed ostatnim meczem interweniował, rezygnując z usług ówczesnego kapitana, Pawła Pietkiewicza. Po sezonie działacze zabrali się do pracy i skompletowali w połowie nową drużynę. Do grona sponsorów głównych dołączyła Grupa Energa. Nowa ekipa biało-czerwonych pod wodzą trenera Andrzeja Dudźca spisuje się w I lidze bardzo dobrze, zajmując trzecie miejsce z ośmioma zwycięstwami w dwunastu meczach. Ewidentną różnicę robi atmosfera w drużynie - siatkarze tworzą zgrany kolektyw, walcząc na boisku do ostatniej piłki. Problemy pozasportowe nie dają już się we znaki tak jak na początku roku, więc działacze są optymistami a siatkarze zgodnie potwierdzają – Walczymy o zwycięstwo w każdym meczu. Siatkarze mają dla kogo grać - kibice regularnie wypełniają halę im. Arkadiusza Gołasia a na ostatnich meczach atmosfera była taka, jaką wcześniej rzadko spotykaliśmy w ostrołęckiej hali.

Siatkarki Nike Ostrołęka sezon 2011/12 w II lidze miały bardzo udany. Oparta głównie na wychowankach ostrołęcka drużyna zajęła 4. Miejsce w rozgrywkach, prezentując momentami doskonałą siatkówkę. Niestety, był to ostatni sezon Nike w drugiej lidze. Zarząd zmagał się z problemami finansowymi i postanowił dokonać zamiany miejsc z trzecioligową Jedynką Łomża. Z drużyną pożegnał się trener Robert Kupisz, jego następcą został dobrze znany w Ostrołęce były libero Pekpolu, Tomasz Pakieła. W trzeciej lidze siatkarki Nike radzą sobie dobrze, będąc w okolicach podium rozgrywek i ogrywając ostrołęcką młodzież na tym poziomie ligowym. Wychowanki Nike, które stanowiły trzon ekipy w drugiej lidze rozjechały się po Polsce. Przykładowo: libero Marta Skiba reprezentuje barwy AZS AWF Warszawa, środkowa Martyna Zyśk gra w II-ligowym Sokole Katowice natomiast Gabriela Borawska występuje w I-ligowym klubie Silesia Volley.

Do grona siatkarskich klubów z Ostrołęki dołączył w lipcu SPS Volley Ostrołęka. Zespół założył 28-letni Edward Górecki junior, który poprzedni sezon spędził w I-ligowym Pekpolu. Zarząd pierwszoligowego klubu zrezygnował z jego usług, dlatego Górecki – chcąc pozostać w Ostrołęce – założył drużynę, którą zgłosił do IV ligi. W niej SPS Volley zajmuje obecnie drugie miejsce a w ekipie, którą trenuje Edward Górecki senior, występują m.in. Paweł Pędzich, Arkadiusz Piasta, Michał Zalewski czy Łukasz Kadłubowski, czyli zawodnicy znani z występów w seniorskich i juniorskich ekipach Pekpolu.

Szóste miejsce w II lidze piłki ręcznej zajęli szczypiorniści Trójki Ostrołęka. W ostatnim meczu sezonu 2011/12 wysoko pokonali na wyjeździe Pabiks Pabianice. Nowy sezon rozbudził wielkie nadzieje w fanach ostrołęckiego szczypiorniaka. Do drużyny dołączyło dwóch piłkarzy Juranda Ciechanów a także powracający po kontuzji znani ostrołęccy zawodnicy m.in. Patryk Obidziński, Artur Choroszewski i Piotr Kiwak. Nowy sezon nie układa się jednak po myśli podopiecznych Waldemara Salisa. Ostrołęczanie wygrali tylko cztery z dwunastu meczów a wpływ na to miała plaga kontuzji w drużynie znad Narwi. Taki dorobek daje dziewiąte miejsce w tabeli a cieszyć może postawa Rafała Niećki, który z dorobkiem 103 goli znajduje się na trzecim miejscu klasyfikacji strzelców.

Udany sezon mają za sobą lekkoatleci OKLA Ostrołęka. Damian Świerdziewski już na początku roku zwyciężył w prestiżowym ulicznym biegu na warszawskich Bielan. Zachwycała także weteranka ostrołęckiej lekkiej atletyki – Ewa Bartosik. W styczniu w hali AWF Warszawa ustanowiła dwa kolejne rekordy Polski w kategorii weteranów. Najlepszy start w roku zanotowała jednak w kwietniu, gdzie w fińskiej Jivaskyli zdobyła dwa złote medale w Mistrzostwach Świata weteranów! Dodatkowo w maju podczas Mistrzostw Polski weteranów ustanowiła kolejne rekordy Polski i przywiozła pięć medali. Dla doświadczonej zawodniczki OKLA był to niewątpliwie świetny rok. Podczas mistrzostw kraju w biegach przełajowych, rozgrywanych w marcu w Szczecinie również nie zabrakło ostrołęczan. Najlepszy z nich był Paweł Polakowski, który w biegu na 3 kilometry był piąty.

XXVIII edycja Półmaratonu Kurpiowskiego odbyła się w maju w Ostrołęce. Zwyciężył Ukrainiec Siergiej Oksjeniuk. Na drugim miejscu uplasował się jego rodak, Siergiej Marczuk a na trzeciej lokacie zawody ukończył Białorusin Alekh Hutnik. Najlepszym zawodnikiem z powiatu ostrołęckiego był Przemysław Dąbrowski z Borawego, który przybiegł na metę szósty.

Warto odnotować również świetny występ Joanny Banach podczas Mistrzostw Polski seniorów w Bielsku-Białej, które odbyły się w czerwcu. Wychowanka trenera Zenona Pierzchanowskiego zajęła piąte miejsce w finałowym biegu na 400 metrów. Do tego świetnie podczas mistrzostw Polski juniorów spisała się kolejna wychowanka kadzidlańskiego trenera, Klaudia Dobkowska, zdobywając złoty medal  w biegu na 300 metrów.

Koniec roku przyniósł miłą informację: Magdalena Żebrowska została objęta szkoleniem kadry narodowej na rok 2013. Pochodząca z Lelisa zawodniczka specjalizuje się w skoku w dal. Jej powołanie do kadry jest dużym sukcesem ostrołęckiej lekkiej atletyki i pozwala patrzeć w przyszły rok z dużym optymizmem.

W tenisie ziemnym odbyły się Mistrzostwa Ostrołęki, w których triumfował Jordan Czapski.  W finale pokonał on Adama Styłę z Zambrowa 6:4, 7:5.  Przypomnijmy, że wcześniej Czapski został również mistrzem Ostrołęki podczas turnieju halowego. W deblu tytuł mistrzów trafił do Wiesława Wyszkowskiego i Stefana Bienieckiego, którzy w finale pokonali parę Rafał Kołodziejski-Adam Styła.

Puchar Prezydenta Ostrołęki w tenisie stołowym trafił do Macieja Dobrowolskiego. W formule open pokonał on w finale Marka Żerańskiego. W kategorii +45 zwyciężył Zbigniew Zajewski, pokonując w najważniejszym spotkaniu Bogusława Zycha.

Dobry rok mają za sobą ostrołęccy pływacy. Angelika Wikieł w marcu trzykrotnie została mistrzynią Polski juniorów, wygrywając zawody w Olsztynie. Ta sama zawodniczka została powołana do kadry narodowej na zawody, które zostały rozegrane w słowackiej Żylinie. Mało tego, ostrołęczanka po raz trzeci z rzędu została wybrana kapitanem reprezentacji Polski! Ostrołęccy pływacy świetnie zaprezentowali się również w Mistrzostwach Ostrołęki, rozegranych w Parku Wodnym „Aquarium”. Nieźle spisywali się również ratownicy ostrołęckiego WOPR i WOPR-OS. Z Grand Prix Polski w Gdańsku przywieźli osiem medali.

W marcu w Ostrołęce na zgrupowaniu przebywała reprezentacja Polski seniorów w boksie. Zgrupowanie zakończyło się skandalem, o którym mówiło się  całej Polsce - W pokojach MOSiR było zimno, zarwane łóżka, stara pościel, do jedzenia podano nam smażoną kiełbasę, podczas gdy wielu zawodników musi pilnować wagi, a nawet ją zbijać – mówił w wywiadzie dla sport.pl jeden z trenerów. Zgrupowanie opuściło sześciu zawodników. Polski Związek Bokserski nie przyznał racji zbuntowanym zawodnikom i ich trenerowi, ocenił zgrupowanie jako dobrze przygotowane. W podobnym tonie wypowiedzieli się prezes MZOSTiIT Robert Juchniewicz i trener Victorii Ostrołęka Mieczysław Mierzejewski. Pozostali zawodnicy przebywali w naszym mieście do końca zgrupowania i chwalili warunki, które panowały w Ostrołęce.

Sukcesy w 2012 roku odnosił ostrołęcki bokser Marek Pietruczuk. Zawodnik Victorii w kwietniu został Mistrzem Polski juniorów w kategorii 56 kg, pokonując w finale Andrzeja Wasilewskiego z Elbląga. Ostrołęccy bokserzy prezentowali się świetnie podczas Pucharu Polski, rozgrywanego w hali im. Arkadiusza Gołasia. Przed własną publicznością medale zdobywali Tomasz Kiernozek, Paweł Żarnoch, Kamil Ziemek i Grzegorz Bacławski.

Ostrołęcka przedstawicielka karate, Luiza Karapetyan zdobywała wiele medali w turniejach akademickich, m.in. w Białej Podlaskiej i Krakowie. Na sam koniec roku zanotowała świetną walkę podczas V Gali Sztuk Walk w Ostrołęce. Karateka Marcin Dąbrowski został brązowym medalistą mistrzostw Polski seniorów, które odbyły się pod koniec kwietnia w Sosnowcu. Dąbrowski przywiózł również medal z Pucharu Polski Karate, który odbył się w listopadzie w Koszalinie. Oprócz niego do Ostrołęki wróciły również krążki Emilii Płaszczyńskiej, Michała Zyska i Katarzyny Mierzejek.

Blisko półtora tysiąca widzów zgromadziła V Gala Sztuk Walk, rozgrywana w hali im. Arkadiusza Gołasia w dniu 7 grudnia. W walce wieczoru ostrołęczanin Mariusz Pojawa musiał uznać wyższość rywala z Gdyni. Najciekawiej wypadła walka Błażeja Dmochowskiego z Arbim Bichaevem. Niestety, zawodnik pochodzący z Czeczenii brutalnie znokautował ostrołęczanina. Organizatorzy przygotowali galę na wysokim poziomie a kibice już czekają na przyszłoroczną edycję.

Sporo awansów na wyższe klasy oraz zwycięstw w turniejach odnosili ostrołęccy tancerze. Zawodnicy i zawodniczki klubów UKS Atria oraz KTT Fan triumfowali m.in. w Płońsku, Mławie, Wyszkowie, Białymstoku i Olsztynie.

Mało kto wie, że w Ostrołęce istnieje drużyna…futbolu amerykańskiego. KFA Kurpie przygotowuje się do sezonu, który rozpocznie w sierpniu 2013 roku. Nasza drużyna zagra w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego 8. Drużyny zostały podzielone na grupy. W każdej z grup zostaną rozegrane po dwa turnieje eliminacyjne, które zaplanowane są na weekendy 17-18 sierpnia i 7-8 września 2013. Grupowe turnieje eliminacyjne zostaną rozegrane w Bydgoszczy, Chrzanowie, Chorzowie, Kielcach, Lesznie Opolu, Ostrołęce, Przemyślu, Zabrzu i Zielonej Górze.

Zarówno naszym futbolistom jak i pozostałym sportowcom życzymy dużo zdrowia, gdyż potrzebne będzie ono do dostarczania kibicom znad Narwi kolejnych sportowych emocji – tym razem już w 2013 roku.


M.Kowalczyk

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę


Artykuł archiwalny, brak możliwożci komentowania.