7. rocznica powstania Klubu Kolarskiego 24h, czyli... co z tą młodzieżą w sporcie?

Kolarstwo 01 lutego 2020 15 Komentarzy

Dziś przypada 7. rocznica powstania Klubu Kolarskiego 24h. Z tej okazji prezes Marek Karczewski dzieli się z naszymi czytelnikami swoimi refleksjami. Będzie nie tylko o miłości do kolarstwa, ale i o dzisiejszej postawie młodzieży.Tylko do pierwszego potu! Choć treść przytaczanych wypowiedzi pochodzi z września 2015 roku, to większość tez jest jak najbardziej aktualna:

"...Naukowcy Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie od wielu lat badają kondycję fizyczną polskiej młodzieży. Ich wnioski są zatrważające: 30 lat temu dzieciaki były znacznie bardziej sprawne niż ich rówieśnicy obecnie. Uczniowie szkół podstawowych z miejsca skakali w dal 129 cm, dzisiaj skoczą najwyżej metr. 600 m przebiegali dawniej średnio w 3 minuty i 5 sekund, teraz wloką się 40 sekund wolniej. Ale prawdziwy dramat widać w sile – kiedy nie było jeszcze internetu, uczeń potrafił w zwisie wytrzymać 17 sekund, teraz zaledwie 7. O załamaniu sportowych wyników mówią też trenerzy – mimo specjalistycznych planów wysiłkowych, nowoczesnego sprzętu i odzieży, ogólnodostępnych siłowni czy placów do ćwiczeń osiągnięcia sportowe są - delikatnie mówiąc – mizerne. I to mimo że sport uprawia dziś dwa razy więcej osób niż 20–30 lat temu. Tyle że to ćwiczenia tylko do pierwszego potu. Psycholodzy mówią o syndromie nadmiaru możliwości i wynikającego z tego braku wytrwałości. Młodzi rezygnują z doskonalenia się w danej dziedzinie, jeśli tylko napotkają pierwszą trudność. Od razu próbują nowych rzeczy. W konsekwencji mamy mnóstwo nowych dyscyplin, hobby czy możliwości spędzania wolnego czasu. Wszystko to jednak robią po łebkach, żeby tylko zaliczyć, żeby się pokazać na słitfoci w portalu społecznościowym. To powierzchowne próbowanie wszystkiego oznacza, że tak naprawdę nie potrafią niczego..."

"...Społeczeństwo zachłysnęło się – jak to nazywają specjaliści – amerykanizacją oczekiwań, że każdy może wszystko, i napakowaniem energią do nieustannego odkrywania w sobie supermena. Sęk w tym, że imperatyw wzlatywania ponad poziomy nie ma poduszki bezpieczeństwa. W dzisiejszym świecie jest tylko jeden cel: osiągnięcie sukcesu, ale nie ma porażki. Jest tylko pochwała, ale nie ma krytyki. Jest tylko rozwiązywanie problemów, ale nie ma problemów...

... Dzieciom zakłada się kaski, gdy jadą rowerem czy na nartach. Dodatkowo nakolanniki, nałokietniki i ochraniacze na dłonie – gdy zakładają rolki. Przy jeździe konnej modne stały się żółwiki, czyli ochraniacze na kręgosłup. Wszystko dla ich bezpieczeństwa. Zapomina się jednak przy tym o najważniejszym – o zrozumieniu przez dziecko konsekwencji swojego zachowania. Jeśli postąpi nierozważnie, powinno zaboleć, bo ból ostrzega i uczy. Jeśli postąpi głupio, powinno zaboleć mocno i boleć długo, bo ból to najlepszy nauczyciel. Ale nie zaboli w ogóle, bo są środki ochronne. A jeśli Jaś się nie nauczy, że prędkość na rowerze plus nieuwaga są groźne i mogą wywołać ból, Jan nie zrozumie, że szybkość auta plus nieuwaga oznacza już śmierć."


Treść cytatów za portalem forsal.plIdąc za ciosem ostatniej publikacji na fejsbukowej stronie mojego klubu zapraszam serdecznie młodzież do sprawdzenia się - skonfrontowania ze "starymi grzybami"!

Mogę się założyć nie o pieniądze, ale na przykład o kolejny ciężki trening, że każdy dwudziestolatek i nastolatek, który przyjedzie na trening kolarski przegra konfrontację ze "starym grzybem" czyli 40., 50, czy nawet 60. latkiem! W tym przypadku (braku kondycji) chodzi o lenistwo i niezaradność, a może lęk przed potem?

Nie ważny jest rower - szosowy czy t.z. "góral" - MTB.
Jaka jest młodzież?
Dobra, kochana, wykształcona - to nie ulega żadnej wątpliwości, jednak zastanawiam się gdzie jest ta młodzież, która powinna brylować w sporcie.

Do kolarstwa w okolicy Ostrołęki młodzieży nie ciągnie, to wiemy już od wielu lat.
Dawno, dawno temu w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku istniały w Ostrołęce kluby kolarskie pod nazwą "Narew" i "WLKS Ziemia Kurpiowska" i wtedy właśnie prawie 100% zawodników stanowiła młodzież, która odnosiła sukcesy na arenach wielu kolarskich wyścigów. Mamy również z tego okresu Mistrzów i Wicemistrzów Polski w kolarstwie szosowym, przełajowym czy nawet torowym. Jan Markiewicz, Wiesław Kamiński, Janusz Łępicki, Sławomir Mąka, Roman Górski to najlepsi zawodnicy klubów ostrołęckich.

Od 2015 roku zainicjowałem i założyłem razem z Jackiem Czaplickim fanpage na fejsbuku pod nazwą Historia kolarstwa ostrołęckiego, na którym razem staramy się przypominać dobre czasy kolarstwa w Ostrołęce. W ostatnim roku bardzo mocno wspierają nas w odzyskaniu wspomnień kolarskich panowie Janusz Łępicki i Tadeusz Srebrowski. Co z gromadzenia historii kolarstwa wyniknie nie wiem ale mam nadzieję, że coś dobrego. Coś co pozostanie dla naszych pokoleń.

Od 2008 roku gdy po trzynastu latach przerwy od kolarstwa wróciłem do roweru za namową Sławomira Saja nestora triathlonu w Ostrołęce zauważyłem, że młodzież jest obecnie bardzo wygodna i nie znosi porażek. Klub Kolarski 24h założyliśmy dnia 1 lutego 2013 roku wraz z wieloma członkami, którzy pozostali do dziś. Mieliśmy nadzieję, że młodzież będzie zainteresowana naszą ofertą. Myliliśmy się bardzo!

Dziś na palcach jednej ręki możemy wymienić młodych ludzi, którzy przez okres siedmiu lat istnienia klubu zdecydowali się trenować ten ciężki sport. Jedynym naszym wychowankiem jest obecnie Hubert Lemański, który po przejściu do profesjonalnego warmińskiego klubu kontynuuje ten piękny sport. Pozostali naprawdę zdolni "odpuścili", bo na wyścig trzeba było wstać o 5. rano w niedzielę i wrócić do domu po 19.

My "starzy" kolarze szkoły Kazimierza Górskiego, nie tego Kazimierza od piłki nożnej ale Kazimierza trenera z Laskowca, czekaliśmy na takie wyścigi, na które trzeba było pociągiem jechać przez pół Polski. Nie dość, że trzeba było jechać w sobotę na niedzielny wyścig to nocleg zapewniał nam Dworzec Wschodni w Warszawie na stojąco lub ławce albo pociąg relacji Warszawa-Berlin, Warszawa-JeleniaGóra czy Warszawa-Wałbrzych. Tak przez wiele lat musieliśmy podróżować na wyścigi nawet te rangi Mistrzostw Polski. Dziś jest wszystko ...

Nasi młodzi adepci, to w wielu przypadkach dzieci dorosłych już członków klubu, którzy zabierają swoje pociechy na wyścigi i zarażają rowerem. Jednak na krótko :( W klubie obecnie jest jeden "rodzynek" nastolatek, który pojawia się regularnie na treningach. Pozostali nie chcą się pocić, męczyć i przegrywać...!

W dniu naszej siódmej rocznicy założenia Klubu Kolarskiego 24h życzę naszym sympatykom i kibicom aby trzymali mocno kciuki za powodzenie mojej misji jaką jest rozwój kolarstwa w okolicy Ostrołęki. Możliwe, że misja moja zmienia w obecnych czasach i realiach znaczenie, i pozostanie tylko misją o pozostanie kilku "starych grzybów", którzy będą brali udział w wyścigach kolarskich jako mastersi?

Chciałbym się mylić!
Członkom Klubu życzę wytrwałości w dążeniu do postawionych celów i mocnej nogi w sezonie 2020!

Zakład dla młodzieży pozostaje aktualny!

Prezes Klubu Kolarskiego 24h
Marek Karczewski

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Komentarze

...
07:39, 01 lutego 2020

Renia

Brawo Marek.Nie wszyscy msją czas na uprawianie wyczynowego kolarstwa.Ale ważne jest, że jeżdżą na rowerach ....Ruch to zdrowie.Mam 68 lat i wiem  coś o tym..

ocena: -         zgłoś
...
09:34, 01 lutego 2020

Piotrek

Dzisiejsza mlodziez, głownie ta urodzona po 2000 roku nie umie i nie chce przegrywac. Slusznie zauwazyl pan, ze sa zamerykanizowani. Oni chca wygrywac, tak im pokazano w filmach, bajkach, serialach. Zeby zostac znanym jutuberem wystarczy grac w gry, przeklinac, robic sobie zarty. Ostatnio 12-letni siostrzeniec powiedzial mi ze sport go nie interesuje bo prawdziwa kasa jest w internecie. Na uwage, ze przydalby sie mu sport, bo bardzo przytyl, a sport to zdrowie zaczal plakac i poszedl na skarge do mamy, ze wujek mowi mu smutne rzeczy. No i tak to jest, wychowanie bezstresowe, brak porazek, tylko glaskanie po glowce, ze "jestes wybitny" a potem zderzenie z rzeczywistoscia, ze nie jestes. Sa takich jak ty miliony i zaczynaja sie depresje, problemy zdrowotne i mysli samobojcze.  

ocena: -         zgłoś
...
09:53, 01 lutego 2020

Juka

Piotrek ma rację. Jak czytają, słyszą, że są zawody, to pytają po pierwsze - co będzie do wygrania, jaka nagroda.
Może nie wszyscy ale zdecydowana większość.
Smutne to jest.
Zdecydowanie muszą ci amerykańscy naukowcy podjąć działania i programy jak to zmienić.
Jak obrzydzić dzieciom lenistwo.
Kolarzom życzę połamania kół!!!

ocena: -         zgłoś
...
17:55, 01 lutego 2020

OLO

Mój 11 letni wnusio pływa, gra w tenisa ziemnego no i oczywiście  jeżdzi rowerem kiedy tylko może. Rośnie jak na drożdżach jest zdrowym radosnym człowiekiem. Ja w młodości też tak miałem. W ferie biorąc przykład z mojego kolegi Marka jedziemy na narty w ferie. Panie Marku gratulacje, Jeszcze wiele dobrego do zrobienia przed Panem i Panu podobnych. Ponawiam ofertę czynnego udziału w organizowanych imprezach  

ocena: -         zgłoś
...
18:07, 01 lutego 2020

Gość

Marek ,a Szczepan Zacharek?To jeden z wybitniejszych kolarzy.Pozdrawiam

ocena: -         zgłoś
...
18:52, 01 lutego 2020

Marek Karczewski

Panie/pani "gość".
Zapewne pominąłem w tym krótkim opisie wielu znakomitych zawodników!
Nie było moim zamysłem aby wymieniać wszystkich.
Oczywiście, że Szczepan, który jako jeden z nielicznych kolarzy ostrołęckich trafił do Floty Gdynia był znakomitym zawodnikiem.
Wymieniłem: Górskiego, Markiewicza, Mąkę, Łępickiego i Kamińskiego, bo tak na szybko skojarzeni byli z tytułami Mistrzów i Wicemistrzów Polski.
Tak jak w tekście zaznaczyłem, tworzymy zapiski i tam wszystkie informacje o każdym zawodniku będą ujęte.
Na tę chwilę mogę tylko "wrzucić" Państwu indeks nazwisk kolarzy i klubów, które opisujemy.
Może ktoś z Państwa był zawodnikiem, może wnukowie lub dzieci również pamiętają osiągnięcia swoich przodków.
Zapraszam do kontaktu osobistego. Można do mnie napisać na rowerkarola małpa gmail.com lub dzwonić 533613913.
Jeśli nie ma kogoś w indeksie, a uważacie Państwo, że powinien się znaleźć proszę o informację.
Pozdrawiam
MK
Oto lista (indeks) haseł:
Aleksandrowicz Dariusz
Baczewski Stefan
Bodzon Michał
Bojarski Henryk
Bojarski Tadeusz
Budny Artur
Bujnowski Jan
Bukowski Wojciech
Chojnacki Janusz
Chojnowski
Ciuchta Emil
Cwalina
Cymes Witold
Czaplicki Jacek
Deptuła Jan
Dobkowski Arkadiusz
Dzięgielewski Stanisław
Gawek Marta
Głowacki Edward
Górski Antoni
Górski Kazimierz
Górski Roman
Grabowski Jerzy
Grabowski Mirosław
Jarkowski Tomasz
Jaroński Tomasz
Jechanowski Bartosz
Jerzak Bolesław
Jurczak Paweł
Kaliszewski Marek
Kamińska Maria
Kamiński Wiesław
Karczewski Marek
Karczewski Zenon
Kleczkowski Leszek
Klimut Andrzej
Klimut Józef
Klub Kolarski 24h
Korepta Ryszard
Korzeb Sebastian
Kosek Józef
Kowalczyk Michał
Królak Janusz
Kubeł Zbigniew
Kustusz Antoni
Lang Czesław
LKS Narew Ostrołęka
LOKS Narew Ostrołęka
LZS
Łępicki Janusz
Maciejewska Aneta
Makowiecki Jarosław
Małkowski Stanisław
Markiewicz Jan
Mąka Sławomir
Miecznikowski Jerzy
MKS Ostrołęka
Mrozek Mariusz
Mrozek Tomasz
MZKS Narew Ostrołęka
Niedbała Paweł
Niewiarowski Kazimierz
Olszewski Krzysztof
Olzacki Sławomir
Ostrołęka Cycling Team
Piórkowski Leszek
Płaczek Jerzy
Podeszwa Elżbieta
Podeszwa Wiesław
Podsadny Jacek Waldemar
Rakowski Przemysław
Rynkiewicz Mariusz
Saj Sławomir
Sienkiewicz Sabina
Srebrowski Tadeusz
Strzałkowski Janusz
Suska Antoni
Szczepankowski Mirosław
Szewczyk Janusz
Szewczyk Teresa
Szurkowski Ryszard
Turbina Ostrołęka
Tygodnik ostrołęcki
Urban Rafał
Warszawik Kazimierz
WDK
WFS
WLKS Ziemia Kurpiowska
Zacharek Szczepan
Zamana Cezary
Napiszcie w komentarzu, którego "kolarskiego" nazwiska brakuje w indeksie.
Dziękuję.

ocena: -         zgłoś
...
20:19, 01 lutego 2020

Piotr

wg mnie organizacja jest beznadziejna

ocena: -         zgłoś
...
20:34, 01 lutego 2020

do Piotra

Piotr bardzo wyczerpująca myśl :)
Twoje zdanie pasuje do mistrzostw globu o nic :)

ocena: -         zgłoś
...
01:43, 02 lutego 2020

Pop

do MK - poskacz lepiej na pamp tracku Celebryto bis.

ocena: -         zgłoś
...
08:37, 02 lutego 2020

do popa

"Popie" nie ujęli cię w indeksie nazwisk? ;)
frustracja, złość, niedowierzanie?

ocena: -         zgłoś
...
08:42, 02 lutego 2020

Tadeusz - Olsztyn

Wydawało by się że tak piękna dyscyplina sportu jaką jest kolarstwo powinno być również ze wskazaniem przez rodziców w doborze dyscypliny przyciągającą rzesze młodych ludzi którzy potrafili by przejąć pałeczkę po starszych rocznikiem i najstarszych weteranach kolarstwa Ostrołęckiego i nie tylko. Na pewno kolarstwo jest trudną dyscypliną sportu, pod względem trudności ustępuję tylko wspinaczce wysokogórskiej, tylko jest o wiele bezpieczniejszą i piękną. Trudność i piękno profesji kolarstwa jednak powinna przyciągać adeptów tej trudnej sztuki, mobilizująco do sprawdzenia sił, hartu ducha i zdyscyplinowania w pokonywaniu wysiłku ponad siły.Kolarstwo jest sportem dla prawdziwych twardzieli. Żeby słowo to nie było tylko sloganem musicie droga młodzieży potwierdzić to, próbując sił w klubach kolarskich kontynuując tradycję starszych kolegów, ojców i dziadków. Dzisiaj przyszedł czas na was młodych żądnych przygód ludzi .Udowodnijcie to że oprócz komórki, internetu jest jeszcze coś z czym przydało by się zmierzyć, po latach na pewno nie będziecie tego żałować. Kolarstwo to szkoła życia.

ocena: -         zgłoś
...
10:14, 02 lutego 2020

Tadeusz Srebrowski

Przepisując ktoś  ten tekst wymienił nazwy klubu kolarskiego Ostrołęka ukazując tylko Narew i WLKS Ziemia Kurpiowska .Zapominając o tym że w latach 1970 - 1979 klub istniał jako: Klub kolarski MZKS Ostrołęka, z herbem MZKS Ostrołęka. Łącznie z Narwią, MZKS i WLKS  historię klubu łączymy w sumie z 44 zawodnikami takimi jak. Bielewicz n/n, Bojarski Henryk, Bojarski Tadeusz, Borkowski Tomasz, Chojnacki Janusz, Chojnowski Wiesław, Cymes Witold, Cwaliński Kazimierz, Denis Tadeusz, Deptuła Mieczysław, Górski Antoni, Górski Józef, Górski Kazimierz, Górski Roman, Grabowski Jerzy, Grabowski Mirosław, Jóźwik Krzysztof, Karczewski Zenon Karczewski Marek, Kaliszewski Marek, Kamiński Wiesław, Kosek Józek, Krajewski Leszek, Lewczuk Mirosław, Łepicki Janusz, Małkowski Stanisław, Markiewicz Jan, Masłoń n/n, Mąka Sławomir, Mierzejewski Jan, Ojczenasz Kazimierz, Późniewski Bogdan,Sadłowski Andrzej, Sasin Adam, Srebrowski Tadeusz, Suska Antoni, Szewczyk Jan, Szymczyk n/n, Warszawik Kazik, Warszawik Tadeusz, Warych Krzysztof, Zacharek Szczepan, Załuska Janusz, Zyśk Kazimierz i Żachowski Jan.  W roku 1976 do herbu MZKS Ostrołęka dodano Narew. Ten zapis w herbie trwał do roku 1979 w pełnym brzmieniu MZKS Ostrołęka Narew. W latach 1980 - 1988 klub kolarski MZKS Ostrołeka Narew zmienił zapis na WLKS Ziemia Kurpiowska. W którym po zmianach ścigali się zawodnicy z MZKS-u m. in.Sławomir Maka, Paweł Deptuła, Mariusz Mrozek, Marek Karczewski, Bogdan Górski, Leszek Suchecki, Zbigniew Gleba, Marek Grabowski, Zbigniew Kubeł, Wojciech Podbielski,Janusz Makowiecki,Jacek Podsadny i inni. Zawodnicy którzy jeździli w innych klubach to Szczepan Zacharek  we Flocie Gdynia iJanusz Łepicki ścigał się w barwach klubu kolarskiego Orła Łódź, Paweł Niedbała był powołany do Legi Warszawa. Antek Suska, Tosiek Górski, Janusz Łepicki, Szczepan Zacharek, Sławomir Mąka, Jan Markiewicz , Roman Górski ,do zaplecza kadry narodowej Polski. To wielki sukces naszego trenera Pana Kazimierza Górskiego który był i jest dla nas wszystkich  wielkim autorytetem bez względu na wymienione tu zmieniany nazw klubu. Pozdrawiam.

ocena: -         zgłoś
...
14:13, 02 lutego 2020

Gość

Panie Prezesie, Marku - dobra robota.Twoje zaangażowanie i praca mówią że o klub nie musimy się  martwić.Gratulację na dziś i powodzenia na przyszłość.

ocena: -         zgłoś
...
16:39, 02 lutego 2020

WM

Mój tata Jan Mierzejewski chyba tez cos tam jezdził ;)

ocena: -         zgłoś
...
18:25, 02 lutego 2020

KK24h

Dziękujemy portalowi eOstroleka.pl za artykuł!
Dzięki publikacji rośnie nasz indeks osób związanych z kolarstwem ostrołęckim:
1 Aleksandrowicz Dariusz
2 Baczewski Stefan
3 Bielewicz ?
4 Bodzon Michał
5 Bojarski Henryk
6 Bojarski Tadeusz
7 Borkowski Tomasz
8 Budny Artur
9 Bujnowski Jan
10 Bukowski Wojciech
11 Chojnacki Janusz
12 Chojnowski Wiesław
13 Ciuchta Emil
14 Cwalina Kazimierz
15 Cymes Witold
16 Czaplicki Jacek
17 Czaplicki ?
18 Denis Tadeusz
19 Deptuła Jan
20 Deptuła Mieczysław
21 Dobkowski Arkadiusz
22 Dzięgielewski Stanisław
23 Gawek Marta
24 Gawek Michał
25 Głowacki Edward
26 Górski Antoni
27 Górski Józef
28 Górski Kazimierz
29 Górski Roman
30 Grabowski Jerzy
31 Grabowski Mirosław
32 Jarkowski Tomasz
33 Jaroński Tomasz
34 Jechanowski Arkadiusz
35 Jechanowski Bartosz
36 Jerzak Bolesław
37 Jóźwik Krzysztof
38 Jurczak Paweł
39 Kaliszewski Marek
40 Kamińska Maria
41 Kamiński Wiesław
42 Karczewski Marek
43 Karczewski Zenon
44 Kleczkowski Leszek
45 Klimut Andrzej
46 Klimut Józef
47 Klub Kolarski 24h
48 Korepta Ryszard
49 Korzeb Sebastian
50 Kosek Józef
51 Kowalczyk Michał
52 Kowalski Piotr
53 Krajewski Leszek ?
54 Królak Janusz
55 Kubeł Zbigniew
56 Kustusz Antoni
57 Lang Czesław
58 Lewczuk Mirosław
59 LKS Narew Ostrołęka
60 LOKS Narew Ostrołęka
61 LZS
62 Łępicki Janusz
63 Maciejewska Aneta
64 Makowiecki Jarosław
65 Małkowski Stanisław
66 Markiewicz Jan
67 Masłoń ?
68 Mąka Sławomir
69 Miecznikowski Jerzy
70 Mierzejewski Jan
71 MKS Ostrołęka
72 Mrozek Mariusz
73 Mrozek Tomasz
74 MZKS Narew Ostrołęka
75 Niedbała Paweł
76 Niewiarowski Kazimierz
77 Ojczenasz Kazimierz
78 Olszewski Krzysztof
79 Olzacki Sławomir
80 Ostrołęka Cycling Team
81 Piórkowski Leszek
82 Płaczek Jerzy
83 Podeszwa Elżbieta
84 Podeszwa Wiesław
85 Podsadny Jacek
86 Późniewski Bogdan
87 Rakowski Przemysław
88 Rynkiewicz Mariusz
89 Sadłowski Andrzej
90 Saj Sławomir
91 Sasin Adam
92 Sienkiewicz Sabina
93 Srebrowski Tadeusz
94 Strzałkowski Janusz
95 Suska Antoni
96 Szczepankowski Mirosław
97 Szewczyk Janusz
98 Szewczyk Teresa
99 Szurkowski Ryszard
100 Szymczyk n/n
101 Turbina Ostrołęka
102 Tygodnik ostrołęcki
103 Urban Rafał
104 Warszawik Kazimierz
105 Warszawik Tadeusz
106 Warych Krzysztof
107 WDK
108 WFS
109 WLKS Ziemia Kurpiowska
110 Zacharek Szczepan
111 Załuska Janusz
112 Zamana Cezary
113 Zyśk Kazimierz
114 Żachowski Jan
Czekamy na więcej.

ocena: -         zgłoś

Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.