zdjecie 1166
zdjecie 1166

Jerzy Grabowski: "Idea tego biegu jest wzniosła i piękna"

Lekkoatletyka 28 lutego 2017 4 Komentarze

Tegoroczny Bieg Tropem Wilczym przeszedł już do historii, ale nie milkną echa tego wydarzenia. Pozytywnie o idei i organizacji biegu wypowiada się wiele osób, a wśród nich jest jeden z uczestników - przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki Jerzy Grabowski. Zapytaliśmy go o wrażenia po przebiegnięciu 1963 m.

Jerzy Grabowski był jednym z wielu samorządowców, którzy przystąpili do biegu honorowego ku pamięci Żołnierzy Wyklętych na dystansie 1963 m. Jak co roku, z numerów startowych ułożony został rok 1963, czyli rok śmierci ostatniego z Niezłomnych - Józefa Franczaka "Lalka". W tym roku rok ten ułożyli kolejno: prezydent Janusz Kotowski, przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski, wiceprezydent Grzegorz Płocha i dyrektor MZOS-TiIT Robert Juchniewicz. Jak przewodniczący Rady Miasta ocenia przygotowanie jednego z największych wydarzeń biegowych w Ostrołęce?

- Jeżeli chodzi o sam bieg, to powiem szczerze, że nie było łatwo. Trasa była bardzo fajna, ale wymagająca, ułożona tak jak należy. Start był bardzo dobrze zorganizowany przez MZOS-TiIT, dobre dystanse, ten historyczny 1963 m, jak i 5 km dla bardziej wytrzymałych biegaczy - mówi.

Oprócz aspektów typowo sportowych, był także, a może przede wszystkim, motyw historyczny. Ostrołęcki samorząd dba o to, by pamięć historyczną kultywować w różnych aspektach codziennego życia, także poprzez sport, co miało miejsce na biegu Tropem Wilczym.

- Sama idea jest wzniosła, piękna, bo mówi się, że w prawie 200 miastach biegło 60 tysięcy uczestników. Oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym, którzy byli spychani na margines przez wiele lat, a i rodziny tych żołnierzy nie znały dobrze losów swoich przodków i im się to należy. Na rozpoczęciu biegu byli ludzie z grupy rekonstrukcyjnej w mundurach, płaszczach. Myślę, że tacy chłopcy oddawali 70 lat temu życie za Polskę i dziś jesteśmy im winni pamięć - stwierdza Jerzy Grabowski.

W niedzielnym biegu Tropem Wilczym w Ostrołęce pobiegło około 500 osób. Relację z biegu oraz wyniki znajdziesz w naszym serwisie sportowym, a zachęcamy także do zapoznania się z programem ostrołęckich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Czytaj również:

Komentarze

...
13:36, 28 lutego 2017

IKS

BALTAZAR VEL PIOTRUŚ PAN PAJACUJE.


...
16:57, 28 lutego 2017

x

Wykleci ,ludzie ktorzy walczyli dla idei ,tylko ze takich bylo malo. Wiekszosc powinna sie nazywac  przekleci ,bandyci ktorzy grabili i mordowali


...
18:16, 28 lutego 2017

Edek z fabryki kredek

"Idea tego biegu jest wzniosła i piękna" - Grabowski nie rozumie znaczenia słów. Uzasadnij to stwierdzenie, jak potrafisz.


...
21:37, 28 lutego 2017

gosc

śmieszny gość ten przewodniczącySerwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.