zdjecie 3328
zdjecie 3328

Kolarz RKK Kurpie Ostrołęka na Pucharze Polski. "Przyszłość przed nim"

Kolarstwo 01 czerwca 2021 0 Komentarzy

Zawodnik Regionalnego Klubu Kolarskiego Kurpie Ostrołęka Julian Rogalski ma za sobą start w wyścigu Pucharu Polski MTB XCO „Rusza Peleton” w Białymstoku. "To obiecujący chłopak" - podsumowuje jego trener Paweł Niedbała, z którym porozmawialiśmy o młodym kolarzu.

Zawodnik Regionalnego Klubu Kolarskiego Kurpie Ostrołęka Julian Rogalski ma za sobą start w wyścigu Pucharu Polski MTB XCO „Rusza Peleton” w Białymstoku. "To obiecujący chłopak" - podsumowuje jego trener Paweł Niedbała, z którym porozmawialiśmy o młodym kolarzu.

W klasyfikacji generalnej zawodów, które odbyły się 23 maja, Julian Rogalski (rocznik 2006) uplasował się na 42. miejscu w kategorii junior młodszy - na ponad 60 startujących zawodników. Dystans 13,8 km przejechał w czasie 46:56.

- Był przedostatni na liście startowej, więc żeby do tego 42. miejsca się dostać, to musiał trochę zawodników wyprzedzić, więc jego realne miejsce to między 20 a 30. To spore osiągnięcie na kogoś początkującego - wskazuje trener Paweł Niedbała, dodając, że Julian jest jego podopiecznym od kilku miesięcy. Wcześniej startował m.in. w barwach Klubu Kolarskiego 24h.

Młody kolarz ma za sobą starty w wyścigach amatorskich, a start w punktowanym wyścigu dużej rangi - jak mówi trener - "był pierwszym od około 28 lat, w którym wystartował kolarz z Ostrołęki". Oddajemy głos trenerowi Juliana:

Julian jest bardzo ambitny. Około 1,5 roku już jeździł z rodzicami, jeszcze jako młodzik, po różnego rodzaju imprezach kolarskich. Teraz jest już juniorem młodszym, a to już poważna kategoria. Tu już zasuwają. W wyścigach MTB jest około 100 kolarzy liczących się w Polsce, a Julian w tej chwili jest w tej setce.

Trener Paweł Niedbała wskazuje, że trasy podczas wyścigów takiej rangi są bardzo wymagające ("Trasa z góry, pod górę, dużo upadków. Wyścigi są bardzo trudne technicznie"), a w regionie jest problem z dostępnością miejsc, które mogłyby je odwzorować. Dlatego można powiedzieć, że Julian Rogalski zaliczył naprawdę udany start w Białymstoku.

Szkoleniowiec podkreśla, że w rozwój młodego zawodnika bardzo mocno zaangażowani są jego rodzice. Ważne, że znalazł on opiekę trenerską i klub w regionie. - Początkujący ten klub, ale jest rozwój dla nas i dla niego, bo on stał się raptem naszą wizytówką. A dopiero zaczynamy - mówi trener Niedbała.

Pytamy trenera, jak widzi przyszłość swojego zawodnika. - Przyszłość przed nim. Nie jest jeszcze ukierunkowany, ciągnie go do wyścigów MTB, a z drugiej strony chciałby być i szosowcem. Nie startował jednak jeszcze na wyścigu szosowym, a na różnych treningach, mamy na przykład czwartki kolarskie, na których startuje. To są sprawdziany - odpowiada Paweł Niedbała.

Na pewno ciekawym sprawdzianem dla Juliana Rogalskiego mógłby być też start w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w swojej kategorii wiekowej. Na razie nie wiadomo jednak nic o szczegółach tej imprezy i ilu zawodników będzie mogło wziąć w niej udział. Kolejne starty są planowane latem i jesienią. Oby jeszcze bardziej udane, jak ten majowy w stolicy Podlasia.


Klub zaprasza młodzież na treningi kolarstwa! Wciąż można dołączyć do Regionalnego Klubu Kolarskiego Kurpie Ostrołęka. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Komentarze


Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.