zdjecie 7405
zdjecie 7405

Miłośnicy kolarstwa w poszukiwaniu wspomnień

Kolarstwo 02 listopada 2017 6 Komentarzy

Miłośnicy kolarstwa ostrołęckiego digitalizują wspomnienia. Członkowie Klubu Kolarskiego 24h i miłośnicy kolarstwa postanowili zająć się historią tej dyscypliny sportu związanej z Ostrołęką i regionem. Zbierają przedmioty – zdjęcia, medale, dyplomy, ale również to co najbardziej ulotne, czyli wspomnienia i anegdoty. – Chcemy zachować i publikować historię, zanim zniknie w pamięci i w „żołądkach moli” - mówią.

Klub Kolarski 24h czeka na pamiątki związane z historią lokalnego kolarstwa.

Jak można pomóc? Ci, którzy mogą posiadać pamiątki w zbiorach rodzinnych – zdjęcia, medale, dyplomy, statuetki czy co tam wręczono podczas rozdania nagród w wyścigach mogą je oddać lub wypożyczyć zbieraczom. Oni je zdigitalizują – zdjęcia zeskanują, medalom zrobią zdjęcia. Jest też z pewnością grupa tych, którzy sami brali udział w życiu kolarskim w Ostrołęce jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Ich wspomnienia są bezcenne i niezwykle ulotne.

- Liczymy, że uda się zebrać np. anegdoty czy nieznane dotąd wątki i pokazać je światu - mówi Marek Karczewski, prezes KK 24h i dodaje: - Zdjęcia i pamiątki, które otrzymaliśmy do tej pory publikujemy. Niestety, jak wiedzą ci, którzy biorą się za archiwizowanie czegokolwiek pamięć ludzka jest zawodnym narzędziem. Zdjęciom często brakuje podpisów – informacji o miejscu, czasie, osobach, które wówczas brały udział w rywalizacji. – Liczymy na pamięć innych, (kto jeszcze jest na zdjęciach, gdzie zrobione zdjęcia, kto robił zdjęcia).

Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres: klubkolarski24h@gmail.com. Zdjęcia można oglądać w galerii Google oraz na stronie na Facebooku.

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Komentarze

...
11:29, 02 listopada 2017

Narwianin

Jeśli ktoś ma takie pamiątki dotyczące siatkarzy, piłkarzy,sztangistów, tenisistów lub innych sekcji z historii Narwi Ostrołęka, to również MZKS Narew poszukuje takich zdjęć, historii, wspomnień :) Kontakt do klubu podany jest na stronie www.narew.ostroleka.pl


...
12:51, 02 listopada 2017

W.B. 1970.

Historia kolarstwa w Ostrołęce: Sławomir Mąka, Sławomir Mąka, Sławomir Mąka,,,,,,,,,,,  a co o tym sądzi klub KK24h? Czy znają takiego zawodnika?


...
13:23, 02 listopada 2017

Qrp

No przecież wszyscy znają kolarza Sławka M. i piłkarza Wojtka B.


...
13:57, 02 listopada 2017

Gość

Jakiego Wojtka B.? O co chodzi?


...
14:07, 02 listopada 2017

do W.B. 1970.

Zauważyłem tam kilka zdjęć, wycinków z artykułami o Sławku
o co chodzi?
Komentujesz bez zaglądania?


...
21:19, 02 listopada 2017

Marek Karczewski

Na pomysł zbierania kolarskich pamiątek wpadłem wiosną  2016 roku.
Razem z Pijący_mleko - fotografem klubowym zaczęliśmy gromadzić od ludzi związanych z kolarstwem pamiątki w postaci zdjęć, zapisków w dzienniczkach treningowych, dyplomów, szarf, proporczyków, wycinków z prasy itp.
Gdyby ktoś miał ochotę zajrzeć do galerii i orientuje się w nazwiskach związanych z kolarstwem to zauważy, że są tam dopiero zbiory kilku osób, które zdecydowały się udostępnić nam do zeskanowania i do zrobienia zdjęcia swoich pamiątek.
Mamy na razie kilka galerii od kilku osób: (zajrzyjcie ? jest pod linkiem w artykule)
Stanisław Małkowski, Roman Górski, Kazimierz Górski, Leszek Kleczkowski, Jan Mierzejewski, Zenon Karczewski, Marek Karczewski, Sylwester Grabowski, Staszek Orłowski, Janusz Łępicki, MOSIR, Andrzej Klimut, Mariusz Jasiński, Paweł Niedbała, - to tyle co na razie udało nam się zdobyć.
Oto indeks roboczy osób i instytucji związanych z kolarstwem ostrołęckim:
1 Baczewski Stefan Ostrołęka
2 Bujnowski Jan Ostrołęka
3 Ciuchta Emil
4 Cwalina
5 Cymes Witold Ostrołęka
6 Czaplicki Jacek Ostrołęka
7 Deptuła Jan Ostrołęka
8 Dobkowski Arkadiusz Ostrołęka
9 Dzięgelewski Stanisław Obierwia
10 Głowacki Edward Nowa Wieś
11 Górski Antoni Laskowiec
12 Górski Kazimierz Laskowiec
13 Górski Roman Laskowiec
14 Grabowski Jerzy Ostrołęka
15 Grabowski Mirosław Ostrołęka
16 Jaroński Tomasz Piotrków Trybunalski
17 Jerzak Bolesław Ostrołęka
18 Kamińska Maria Nowosiedliny
19 Kamiński Wiesław Nowosiedliny
20 Karczewski Marek Czarnowiec
21 Karczewski Zenon Borawe
22 Kleczkowski Leszek Ostrołęka
23 Klimut Andrzej Ostrołęka
24 Klimut Józef Ostrołęka
25 Klub Kolarski 24h Czarnowiec
26 Korepta Ryszard
27 Królak Janusz Ostrołęka
28 Kubeł Zbigniew Ostrołęka
29 Kustusz Antoni Ostrołęka
30 Lang Czesław Kołczygłowy
31 LKS Narew Ostrołęka Ostrołęka
32 LZS Warszawa
33 Łępicki Janusz Ostrołęka
34 Maciejewska Aneta Ostrołęka
35 Makowiecki Jarosław Olszewka
36 Małkowski Stanisław Ostrołęka
37 Markiewicz Jan Edward Ostrołęka
38 Mąka Sławomir Ostrołęka
39 Miecznikowski Jerzy Ostrołęka
40 MKS Ostrołęka Ostrołęka
41 Mrozek Mariusz Ostrołęka
42 Mrozek Tomasz Ostrołęka
43 Niedbała Paweł Dąbrówka
44 Olszewski Krzysztof Olszewo-Borki
45 Olzacki Sławomir Ostrołęka
46 Ostrołęka Cycling Team Ostrołęka
47 Piórkowski Leszek Ostrołęka
48 Płaczek Jerzy Ostrołęka
49 Podsadny Jacek Waldemar Kraków
50 Rakowski Przemysław Ostrołęka
51 Saj Sławomir Ostrołęka
52 Sienkiewicz Sabina Ostrołęka
53 Srebrnowski Tadeusz
54 Suska Antoni Czerwin
55 Szczepankowski Mirosław Ostrołęka
56 Szewczyk Janusz Grucele
57 Szurkowski Ryszard Świebodów
58 Turbina Ostrołęka Ostrołęka
59 Tygodnik ostrołęcki
60 Warszawik Kazimierz Rzekuń
61 WDK
62 WFS Warszawa
63 WLKS Ziemia Kurpiowska Ostrołęka
64 Zacharek Szczepan Borawe
65 Zamana Cezary Ełk
Zatem jak sami zainteresowani fani kolarstwa i komentatorzy zorientowani znakomicie w nazwiskach i wydarzeniach kolarskich mogą dostrzec, że w naszej galerii jest zaledwie kilka procent zbiorów ! Lista przedstawionych wyżej osób może się podwoić tylko przy dobrej woli żyjących i chcących pomóc osób. Pamiątki, zapiski o historii gromadzi się latami i tylko dobra wola osób, które coś mają w szafach, piwnicach, na strychach może doprowadzić do zdobycia całkiem sporej kolekcji.
Wspomniany w komentarzu Sławomir Mąka był Mistrzem Polski Juniorów na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Sobótce 1983r. tak jak Jan Markiewicz - Mistrz Polski juniorów 1977r., - Wicemistrz Polski w jeździe parami  1978r. z Wiesławem Kamińskim i Roman Górski - Wicemistrz Polski 1986r. w kolarstwie przełajowym, Reprezentant Polski na Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym - Francja 1987r. oraz Janusz Łępicki Mistrz Mazowsza młodzików i juniorów na torze indywidualnie i drużynowo - reprezentant kraju na wyścigach zagranicznych (dawne kraje RWPG). Tych czterech kolarzy lat 70-tych i 80-tych to największe talenty kolarstwa ostrołęckiego - co nie podlega żadnym dyskusjom !. W zbiorach jak ktoś słusznie zauważył nie ma jeszcze kolekcji od dwóch Mistrzów Polski Janka Markiewicza i Sławka Mąki. Gdy tylko uzyskamy zgodę na publikację Ich kolekcji to na pewno przeczytacie o  sukcesach tych znakomitych kolarzy.
Dotychczas najskuteczniejszym odtwórcą historii kolarstwa ostrołęckiego jest zagorzały sympatyk kolarstwa Pan Janusz Łępicki, który ma w pamięci bardzo wiele wydarzeń, nazwisk, pamięta roczniki poszczególnych zawodników, wie prawie wszystko o kolarstwie nie tylko ostrołęckim. Pan Janusz był jeszcze do niedawna nauczycielem wf i jego znakomita pamięć pomaga nam odtworzyć wiele faktów, które spisywane są do odrębnych notatek. Pan Janusz jest również zagorzałym fanem Eddy`ego Merckx`a  ? jeździ również często jako kibic na największy wyścig świata ? Tour de France. Takich fanów kolarstwa jest mało w naszym regionie i gdyby inni związani wcześniej z kolarstwem wyraziliby chęć współpracy, to kolekcja rosłaby w mgnieniu oka. Wielką pomoc otrzymaliśmy także od Pana Tomasza Mrozka ? encyklopedysty, który tworzy historię sportu ostrołęckiego (wszystkich dyscyplin). Apelujemy również do zawodników innych dyscyplin aby udostępniali wspomnienia do Pana Tomasza.

Pan Wojtek (komentator) jest biegaczem i pewnie nigdy nie był związany ze światkiem kolarskim oraz nie przypuszczał, że tak wiele nazwisk (jak w każdej innej dyscyplinie) przewinęło się przez nasz sport. Wybaczam niewiedzę i zachęcam do polubienia naszej kolekcji oraz zwracam się z prośbą o pomoc w zdobyciu kolejnych pamiątek kolarskich.

Pozdrawiam
Marek Karczewski.

ps. Jeśli na liście (65. osób) zauważyliście brak nazwiska znaczącego dla  kolarstwa ostrołęckiego - piszcie w komentarzach. Dziękuję.  Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.