zdjecie 5390

Młodzież proponuje: Janusz Kusociński patronem ronda w Ostrołęce

Lekkoatletyka 29 lutego 2020 8 Komentarzy

Młodzieżowa Rada Miasta zgłosiła propozycję dotyczącą nadania imienia ronda na skrzyżowaniu ulic Ostrowskiej, Przemysłowej i Żołnierzy Armii Krajowej. Patronem może zostać Janusz Kusociński, legendarny lekkoatleta, patron byłego Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce.
 

Młodzieżowa Rada Miasta zgłosiła propozycję dotyczącą nadania imienia ronda na skrzyżowaniu ulic Ostrowskiej, Przemysłowej i Żołnierzy Armii Krajowej. Patronem może zostać Janusz Kusociński, legendarny lekkoatleta, patron byłego Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce.

Janusz Kusociński to legendarny polski lekkoatleta, złoty medalista olimpijski z Los Angeles w biegu na 10 tysięcy metrów. To nie tylko przykład znakomitego sportowca, ale i wielkiego patrioty. W kampanii wrześniowej zgłosił się do wojska, walczył w obronie stolicy. Był członkiem podziemnej organizacji "Wilki". Za miłość do Polski zapłacił najwyższą cenę. Został rozstrzelany przez Niemców w pobliżu Palmir w Puszczy Kampinoskiej.

Jego imię nosiło Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce, lecz po reformie oświaty "Kusy" znikł z listy patronów. Może jednak powrócić - już nie jako patron szkoły, ale ronda.
 
- Zgłosiłem propozycję Janusza Kusocińskiego, by przypomnieć o tym wyjątkowym człowieku, który niestety po zmianach w polskim szkolnictwie nie jest już Patronem Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce. Myślę, że jest to ukłon w stronę nauczycieli i absolwentów tego pięknego Gimnazjum - napisał na Facebooku przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Bartosz Śnieciński. Nad propozycją na kolejnej sesji rady miasta debatować będą miejscy radni.
 
Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Komentarze

...
09:14, 29 lutego 2020

Anna - Kurpiowska Panna

Dzień dobry!

Nie chcę - broń Boże - polemizować z Młodzieżową Radą Miasta, ale z tego co pamiętam, to rondo to, miało nosić imię Kaszany.

Pozdrawiam


...
10:06, 29 lutego 2020

gosc

a czemu nie jakiś ksiądz albo wyklęty?


...
10:14, 29 lutego 2020

Anna - Kurpiowska Panna

Dzień dobry!

Cyt. "a czemu nie jakiś ksiądz albo wyklęty?"

Szanowny panie! Kudy, nawet najznamienitszemu księdzu czy najwaleczniejszemu żołnierzowi wyklętemu do czcigodnego Kaszany.

Pozdrawiam


...
17:04, 29 lutego 2020

OLO

Młodzi i mądrzy. Waszą propozycję popieram z całego serca.


...
20:16, 29 lutego 2020

taka prawda

najpierw niech ,,administrujacy'' dokończy całą inwestycję , a dopiero potem zajmie się nazewnictwem rond. Obserwując obecne działania to do 31 grudnia się nie wyrobi ze skończeniem tych 400 mb ul. Słowackiego.  


...
22:30, 29 lutego 2020

Wiktor

Popieram inicjatywę młodych


...
10:00, 01 marca 2020

Gość

Fajny pomysł, kojarzy mi się z moją szkołą podstawową nr 7 apotem z gimnazjum nr 1. Jako dziecko zawsze uwazalem ze ten Kusocinski jest jakis taki nasz i niesamowicie imponowala mi jego zyciowa postawa. Popieram calym sercem  


...
13:29, 01 marca 2020

Ronnie

Uważam, że za często za patronów różnych obiektów drogowych (ulice, ronda, skrzyżowania,...) wybierani są osoby o bardzo dwuznacznych zasługach, np. tzw. żołnierze niezłomni (Bury, Łupaszka, Ogień,...), politycy (Kaczyński, Piłsudski,...) i osoby duchowne (Wojdyła, Popiełuszko, Wyszyński,....) , a za rzadko np. wybitni sportowcy o zasługach absolutnie niepodważalnych (Kusociński,  Malinowski, Szurkowski, Deyna, Małysz,...).Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.