Najczęstsze błędy początkujących narciarzy

Inne 12 marca 2022 0 Komentarzy

Popełnianie błędów podczas jazdy jest normalne nie tylko w przypadku początkujących narciarzy. Nie należy się nimi zniechęcać, ale można spróbować im zapobiec – w końcu trening czyni mistrza!

Brak rozgrzewki

Technika i talent to jedno, ale odpowiednie przygotowanie do jazdy na nartach jest kluczem do maksymalnego zapobiegania ewentualnym kontuzjom. Brak rozgrzewki to jeden z najczęstszych błędów początkujących narciarzy, którzy po kilkugodzinnej nauce zjazdu na nartach bardzo szybko zaczynają odczuwać zakwasy, a często także ulegają drobnym i bardziej poważnym kontuzjom. Oczywiście, kontuzje wynikają także z innych czynników, jak brawura jazdy czy zła technika, ale nierozgrzane, nieco zastane stawy znacznie zwiększają prawdopodobieństwo choćby skręcenia kostki.

Poza rozgrzewką tuż przed jazdą warto pomyśleć także o dobrym przygotowaniu ciała na kilka tygodni przed wizytą na stoku. Jazda na nartach jest sportem wymagającym sporej sprawności niemal całego ciała. Mięśnie nóg, stawy wszystkich kończyn, ale także plecy i mięśnie brzucha – wszystkie te części ciała aktywnie pracują w czasie zjazdy, a im lepiej będą przygotowane, tym większą przyjemność będzie sprawiać sam zjazd.

Nieprawidłowa postawa ciała

Jazda na nartach to coś więcej niż prosty zjazd ze stromej góry. Kontrola sprzętu i wszystkich części ciała w czasie jazdy na nartach wymaga pewnych umiejętności, których często brakuje początkującym narciarzom. Być może warto przed pierwszą wizytą na stoku pomyśleć o wykupieniu kilku lekcji z profesjonalnym instruktorem lub choćby posłuchać rad bardziej doświadczonych narciarzy, którzy podpowiedzą, jak bezpiecznie korzystać ze sprzętu i stoku.

Do najczęstszych błędów początkujących narciarzy należy zła postawa ciała, a szczególnie:

  • zbyt duże wychylenie ciała do tyłu;
  • usztywnienie kolan;
  • spinanie górnej części ciała;
  • nietrzymanie równego odstępu pomiędzy nartami.

Wyeliminowanie wszystkich tych błędów wymaga pewnej wprawy, ale na początek wystarczy wyzbycie się swego rodzaju strachu. Im mocniej usztywnione jest ciało, tym bardziej prawdopodobna jest kontuzja.

Nieprawidłowe obciążenie nart

Wybierając swoje pierwsze narty (https://skiracecenter.pl/4-narty), często decydujemy się na egzemplarze krótkie i mocno taliowane. Z założenia ma to ułatwić wchodzenie w zakręty. Jest to jednak kolejny z częstych błędów młodych narciarzy. Źle obciążone narty (w tym wypadku zbyt słabo), zmniejszają kontrolę jazdy, szczególnie przy większych prędkościach. Dobrym ćwiczeniem w tym przypadku jest zamienne obciążanie nart poprzez przenoszenie ciężaru ciała na nartę zewnętrzną przy skręcie. Do tego ćwiczenia warto jednak wybrać stok o mniejszym pochyleniu – chodzi bowiem o ćwiczenie techniki, nie o rozwijanie dużych prędkości.

Brawura w czasie jazdy

Adrenalina często pozytywnie nas nakręca, jednak w przypadku narciarstwa jej działanie posuwa nas do bardzo ryzykownych zachowań. Przede wszystkim należy pamiętać, że na stoku nigdy nie jesteśmy sami, a każdy z narciarzy może prezentować inny poziom zaawansowania umiejętności. Nigdy nie wiemy, czy tuż za zakrętem ktoś akurat nie zatrzymał się lub przewrócił – wówczas o wypadek naprawdę łatwo. Inna kwestia to także złe dopasowanie poziomu trudności stoku do zaawansowania umiejętności – stoki narciarskie bywają nie tylko strome, lecz także trudne technicznie. Ten błąd początkujących narciarzy zdarza się także osobom z większymi umiejętnościami, a jedynym rozwiązaniem jest tutaj odpowiednie sprawdzenie stoku przed przyjazdem na zimowe szaleństwo.

 

 

artykuł sponsorowany

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Komentarze


Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.