Polacy lepsi od Serbii na początku walki o olimpiadę

Siatkówka 06 stycznia 2016 Komentarzy

Polska pokonała Serbię 3:1 w pierwszym spotkaniu turnieju kwalifikacyjnego siatkarzy do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Podopieczni Stephane'a Antigi rozegrali dobre spotkanie, choć nie ustrzegli się błędów. W wyjściowym składzie biało-czerwonych pojawił się ostrołęczanin Grzegorz Łomacz.

Pojawienie się Łomacza w wyjściowej szóstce było sporym zakoczeniem, ponieważ przed turniejem wydawało się, że Antiga postawi na Fabiana Drzyzgę z Asseco Resovii Rzeszów. Ostatecznie jednak selekcjoner nie może żałować swojego wyboru - ostrołęczanin zagrał dobre spotkanie i pokazał trenerowi, że dysponuje on dwoma równorzędnymi rozgrywającymi.

W pierwszym secie Polacy mieli sporo pecha. Wyszli oni bowiem na prowadzenie 4:1 i utrzymywali je do stanu 15:13. Wtedy jednak do głosu doszli Serbowie, a stało się tak dzięki festiwalowi pomyłek Polaków. Niestety, festiwal błędów trwał i końcówka także należała do rywali. Siatkarze prowadzeni przez Nikolę Grbicia wygrali 25:22 i wyszli na prowadzenie. Dużo lepiej dla naszych siatkarzy wyglądał drugi set - od początku do końca to właśnie Łomacz i spółka kontrolowali przebieg seta. Prowadzenie sięgnęło nawet siedmiu punktów i taka różnica utrzymała się do ostatniej piłki. Wygrana 25:18 pozwoliła wyrównać stan meczu.

Trzecia partia była bardziej wyrównana niż druga, ale to nadal biało-czerwoni nadawali tempo grze. Mistrzowie świata bardzo dobrze spisywali się w bloku i obronie, dzięki czemu mieli okazję do skutecznej gry z kontrataku. Pod koniec tej odsłony kapitalną postawę w ataku zaprezentował także Bartosz Kurek i Polacy prowadzili już w całym meczu 2:1. W czwartym secie nasza reprezentacja pokazała prawdziwy kunszt siatkarski. Podopieczni trenera Antigi przegrywali do drugiej przerwy technicznej (5:10, 10:12, 14:16), ale zdołali się podnieść i dzięki znakomitej grze wygrali 25:21. Wygrana w całym meczu 3:1 pozwoliła na zapisanie sobie trzech punktów na koncie. Dzięki nim Polacy są o krok od wyjścia z grupy i zapewnienia sobie miejsca w czołowej "czwórce" turnieju.

Przypomnijmy, na igrzyska olimpijskie do Rio de Janeiro awansuje jedynie zwycięzca turnieju w Berlinie. Kolejne spotkania grupowe Polacy rozegrają 7 stycznia z Belgią (godz. 14.50) oraz 8 stycznia z Niemcami (godz. 19.50). Transmisje z tych meczów przeprowadzi TVP 1 i TVP Sport.

Polska - Serbia 3:1 (22:25, 25:18, 25:23, 25:21)

Polska: Grzegorz Łomacz, Bartosz Kurek, Mateusz Mika, Michał Kubiak, Karol Kłos, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Dawid Konarski, Fabian Drzyzga, Rafał Buszek, Marcin Możdżonek