Samorząd Mazowsza wspiera mazowiecką piłkę nożną

Piłka nożna 08 grudnia 2021 0 Komentarzy

Władze regionu i Mazowiecki Związek Piłki Nożnej łączą siły. Cel – jak najwięcej dzieci i młodzieży na boiskach piłkarskich. Dziś list intencyjny w tej sprawie podpisali marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz prezes Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej – Sławomir Pietrzyk. W spotkaniu wziął również udział Mirosław Adam Orliński wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Marszałek Adam Struzik zaznacza, że samorząd Mazowsza od lat wspiera rozwój sportu w regionie. – Pomagamy nie tylko w organizacji zawodów czy różnego rodzaju imprez sportowych, ale przede wszystkim robimy wszystko, co w naszej mocy by rozbudowywać bazę sportową. Dlatego gros środków z naszego budżetu każdego roku przeznaczamy na budowę hal sportowych, lodowisk, skateparków, pumptracków czy boisk. Dotyczy to zarówno tworzenia zupełnie nowych obiektów, jak i modernizacji istniejących. Chcemy w ten sposób dać mieszkańcom szansę na realizowanie ich pasji i zainteresowań, a przy okazji zachęcić ich do ruchu i uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Na szali jest nie tylko nasze dobre samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie naszych mieszkańców.

Tylko w ramach tegorocznej edycji Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej wsparcie samorządu Mazowsza otrzymało 205 inwestycji sportowych. Na ich realizację do samorządów lokalnych trafiło blisko 31 mln zł. Środki te umożliwiły budowę nowych obiektów sportowych, ale także na modernizację lub remont już istniejących, w tym m.in. hal i boisk sportowych, kortów tenisowych, skateparków, lodowisk, obiektów do uprawiania sportów wodnych, a także siłowni plenerowych, pumptracków czy też placów sportowo-rekreacyjnych). 

Ponadto samorząd województwa wspiera organizacje pozarządowe, które zajmują się popularyzacją sportu. W tym roku na realizację 344 imprez i turniejów sportowych przeznaczono 7,7 mln zł.  Wśród jednostek, które korzystają z tego wsparcia jest również Mazowiecki Związek Piłki Nożnej. W latach 2017-2020 organizacja otrzymała z budżetu Mazowsza ponad 200 tys. zł m.in. na: organizację turnieju „Diamenty Mazowsza” czy przygotowanie i udział reprezentacji Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej w rozgrywkach kadr wojewódzkich.  Dofinansowanie trafiło także do okręgowych związków piłki nożnej, które są niejako agendami „MZPN” w terenie. Mowa tu przede wszystkim o Płockim Okręgowym Związku Piłki Nożnej oraz Radomskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej, które na organizację zawodów i rozgrywek, jak również promocję tej dyscypliny sportu, otrzymały w sumie ponad 300 tys. zł z czego ponad 260 tys. zł trafiło do Płockiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a 40 tys. zł do Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski dodaje, że współpraca z Mazowieckim Związkiem Piłki Nożnej to kolejny krok na zaktywizowanie mieszkańców i zachęcenie ich do uprawiania sportu. – W dobie pandemii nasze porozumienie nabiera dodatkowego znaczenia. To dobry sposób na wyciągnięcie ludzi z domów, a piłka nożna to strzał w dziesiątkę. Cieszy się tak ogromną popularnością, że działa jak magnes. Zaczynamy od najmłodszych, bo wszyscy wiemy, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. Wspólnie z MZPN będziemy współorganizować turnieje i rozgrywki piłkarskie. Jestem pewien, że dzięki temu już niebawem Mazowsze stanie się zagłębiem młodych talentów piłkarskich, a kto wie może nawet przyszłych gwiazd piłki nożnej – podkreśla wicemarszałek.

W przyszłorocznym budżecie samorząd Mazowsza  na inwestycje w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej zarezerwował 31 mln zł. Kolejne 10, 5 mln zł to środki przewidziane na współpracę województwa z organizacjami pozarządowymi.

Sławomir Pietrzyk, prezes Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej podkreśla, że współpraca z samorządem Mazowsza to impuls do rozwoju i zachęcenia dzieci i młodzieży do gry w piłkę. – W naszym związku zrzeszonych jest 570 klubów, ale w sumie na Mazowszu w piłkę nożną gra ok 50 tys. piłkarek i piłkarzy. Te liczby robią wrażenie, ale jak przystało na miłośników futbolu, gramy o więcej. Chcemy zaszczepić w  najmłodszym pokoleniu nie tylko miłość do piłki, ale przede wszystkim do sportu. Wiemy, że z samorządem województwa mazowieckiego nam się to uda. Współpracujemy od lat i wiemy, że władze Mazowsza to partner, na którego zawsze możemy liczyć i wspólnie możemy zrobić jeszcze wiele dobrego.

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Komentarze


Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.