zdjecie 5496

Sportowe wspominki: Sześć lat ostrołęckich siatkarzy w I lidze [ZDJĘCIA]

Siatkówka 30 lipca 2016 Komentarzy

Sześć lat trwała przygoda siatkarzy ASPS Net Ostrołęka (pod różnymi nazwami sponsorów) w I lidze. Na zapleczu Plus Ligi obejrzeliśmy wiele emocjonujących spotkań. Zobacz subiektywny ranking dziesięciu najciekawszych spotkań biało-czerwonych w I lidze oraz zobacz statystykę meczów.

Sześć lat trwała przygoda siatkarzy ASPS Net Ostrołęka (pod różnymi nazwami sponsorów) w I lidze. Na zapleczu Plus Ligi obejrzeliśmy wiele emocjonujących spotkań. Zobacz subiektywny ranking dziesięciu najciekawszych spotkań biało-czerwonych w I lidze oraz zobacz statystykę meczów.

Siatkarze Netu (pod nazwami Pekpol, Energa Pekpol, Energa Omis) występowali w I lidze mężczyzn od sezonu 2010/11 do sezonu 2015/16. Rozegrali na tym poziomie rozgrywek równo 170 spotkań, z których wygrali 79, a przegrali 91. Najlepszy pod względem wyniku ostrołęckich siatkarzy był sezon 2012/13, w którym Jan Król i spółka wywalczyli czwarte miejsce. Z kolei najwięcej zwycięstw podopieczni Andrzeja Dudźca odnieśli sezon wcześniej. Poniżej przedstawiamy szczegółowe statystyki.

Sezon 2010/11: 16 zwycięstw, 13 porażek - 5. miejsce;
Sezon 2011/12: 18 zwycięstw, 7 porażek - 5. miejsce;
Sezon 2012/13: 17 zwycięstw, 17 porażek - 4. miejsce;
Sezon 2013/14: 8 zwycięstw, 17 porażek - 8. miejsce;
Sezon 2014/15: 15 zwycięstw, 13 porażek - 7. miejsce;
Sezon 2015/16: 5 zwycięstw, 24 porażki - 13. miejsce;

W trakcie pierwszoligowej przygody biało-czerwonych nie zabrakło emocjonujących spotkań. Kibice z pewnością pamiętają zacięte mecze derbowe przeciwko Camperowi Wyszków, czy wizytę doskonałych siatkarzy w barwach drużyn przeciwnych - na parkiecie hali im. Gołasia zagrali m.in. Jarosław Stancelewski, Łukasz Kadziewicz czy Enrique de la Fuente. Jakie spotkania zapadły w pamięć fanom? To sprawa indywidualna, ale nasza redakcja sportowa pokusiła się o zestawienie dziesięciu na pewno pamiętnych spotkań. Zachęcamy do lektury.

Pekpol Ostrołęka - Avia Świdnik 3:0 - 25.09.2010 - 1. kolejka sezonu 2010/11 - był to pierwszy mecz siatkarzy ostrołęckiego Pekpolu w I lidze. Liczna publika była podekscytowana tym spotkaniem, a siatkarze dostarczyli jej wielu pozytywnych emocji. Biało-czerwoni wygrali 3:0, rozbijając rywala w jednym z setów aż 25:9! Bohaterem spotkania był atakujący i jednocześnie kapitan drużyny Mariusz Kuczko, który zdobył ponad 20 punktów, notując także kapitalną serię kilkunastu punktowych zagrywek z rzędu. Wspaniałe wejście w I ligę.

Pekpol Ostrołęka - Trefl Gdańsk 3:1 - 09.03.2011 - 25. kolejka sezonu 2010/11 - w przedostatniej kolejce rundy zasadniczej debiutanckiego sezonu w I lidze do Ostrołęki przyjechał Trefl Gdańsk naszpikowany gwiazdami, także zza granicy (w drużynie tej grał m.in. mistrz Europy z 2007 roku Enrique de la Fuente). Biało-czerwoni zagrali kapitalnie i wygrali to spotkanie 3:1. Z Treflem mierzyliśmy się później w play-off, lecz tam trzykrotnie lepsi, ale po zaciętych bojach (1:3, 2:3, 2:3) byli gdańszczanie. Sezon zakończony na 5. miejscu.

Pekpol Ostrołęka - Joker Piła 3:0 (walkower) - 03.03.2012 - 21. kolejka sezonu 2011/12 - mecz, który... się nie odbył. Doszło bowiem do jedynej w ostatnich latach tak kuriozalnej sytuacji na tak wysokim poziomie ligowym. Goście z Piły przyjechali do Ostrołęki bez ważnych badań lekarskich. Na miejscu szybko rozpoczęto poszukiwania lekarza sportowego, lecz nie udało się go ściągnąć do hali im. Gołasia. Joker nie przystąpił do meczu, Pekpol wygrał walkowerem. Publiczność nie wyszła jednak z hali nienasycona - trener Andrzej Dudziec zarządził gierkę wewnętrzną specjalnie dla spragnionych siatkówki kibiców.

Energa Pekpol Ostrołęka - Camper Wyszków 3:2 - 05.01.2013 - 12. kolejka sezonu 2012/13 - jeden z kapitalnych derbowych pojedynków z Camperem Wyszków. To właśnie lokalni rywale byli największym przeciwnikiem biało-czerwonych w I lidze. Mecz, o którym mowa, zakończył się wygraną Energi Pekpol 3:2, po spotkaniu radości nie było końca. Mecz ten pozwolił uwierzyć podopiecznym Andrzeja Dudźca w to, że drzemią w nich ogromne możliwości.

Energa Pekpol Ostrołęka - Banimex Będzin 3:1 - 17.04.2013 - piąty mecz ćwierćfinału play-off 2012/13 - po czterech meczach ćwierćfinału I ligi przeciwko faworyzowanemu Banimeksowi Będzin wynik brzmiał 2:2, potrzebne więc było piąte spotkanie. Mecz ułożył się po myśli ostrołęczan. Komplet widzów na trybunach ostatnie kilka minut meczu obserwował na stojąco. Doping w wykonaniu tysiąca kibiców w środku tygodnia zrobił wrażenie. Jeden z meczów, który każdy kibic zapamięta na długo.

Energa Pekpol Ostrołęka - BBTS Bielsko-Biała 2:3 - 27.04.2013 - trzeci mecz półfinału play-off 2012/13 - po pięciomeczowej batalii z Będzinem przyszedł czas na BBTS Bielsko-Biała. Mocna drużyna z Podbeskidzia przystąpiła do rywalizacji dużo bardziej wypoczęta, co widać było w trakcie meczów. W Bielsku ostrołęczanie prowadzili 2:1, by przegrać 2:3. W Ostrołęce scenariusz się powtórzył - w tym meczu było już 2:0 dla gospodarzy, ostatecznie wygrali goście. Mimo tego, biało-czerwoni zostali nagrodzeni owacjami na stojąco od licznej publiki.

Energa Pekpol Ostrołęka - Avia Świdnik 2:3 - 08.02.2014 - 21. kolejka sezonu 2013/14 - kolejny sezon w I lidze nie był już tak udany. Siatkarze Energi Pekpol do końca walczyli o ósme miejsce, gwarantujące pewne utrzymanie. Mecz z Avią w przedostatniej kolejce sezonu 2013/14 był transmitowany w telewizji, a na trybunach hali im. Gołasia pojawiło się 1200 widzów, był to ówczesny rekord I ligi! Biało-czerwoni przegrali jednak 2:3, choć kto wie - być może ten jeden zdobyty punkcik uratował cały sezon.

Pekpol Ostrołęka - Aluron Virtu Warta Zawiercie 3:0 - 11.10.2014 - 3. kolejka sezonu 2014/15 - rewolucja kadrowa, zmiana nazwy, podwyżka cen biletów. To wszystko sprawiło, że na trybunach nie było już tylu kibiców co kiedyś. Nie zmieniło to jednak faktu, że w sezonie 2014/15 w Ostrołęce stworzyła się niezwykle waleczna drużyna. Rozgrywający Piotr Milewski, atakujący Damian Wdowiak czy środkowy Damian Boruch byli ostoją tej ekipy. Pokazali to w meczu przeciwko Warcie Zawiercie. Wygrana 3:0 nad takim przeciwnikiem podbudowała zespół, który zajął ostatecznie siódme miejsce.

Energa Omis Ostrołęka - Espadon Szczecin 2:3 - 12.12.2015 - 12. kolejka sezonu 2015/16 - jeden z niewielu dreszczowców z udziałem naszego zespołu w sezonie, w którym biało-czerwoni głównie gładko przegrywali. Plejada gwiazd w ekipie gości spotkała się z mocnym oporem ostrołęczan. Ostatecznie wygrali goście, ale mecz pokazał potencjał Energi Omis, jak się później okazało - potencjał niewykorzystany. Był to mecz wyjątkowy także z innego powodu - zespół Espadonu po raz ostatni poprowadził trener Dejan Brdjović. Serbski szkoleniowiec zmarł kilka dni później.

Energa Omis Ostrołęka - KPS Kęty 0:3 - 27.04.2016 - trzeci mecz play-out 2015/16 - ostatni mecz Energi Omis w I lidze. Niestety, porażka bez zdobyczy setowej oznaczała spadek do II ligi. Po meczu nie brakowało łez zawodników i kibiców. Było to swoiste pożegnanie z tym poziomem ligowym, ale czy na długo? Mamy nadzieję, że nasi siatkarze nie powiedzieli pierwszej lidze "żegnaj", lecz "do zobaczenia".

Mecze I ligi to także wyjazdy kibiców. Fani ostrołęckiej drużyny pokazali, że za swoimi ulubieńcami są w stanie przejechać setki, a nawet tysiące kilometrów. Byli m.in. w Gdańsku, Suwałkach, Bielsku-Białej, Będzinie, Siedlcach, Wyszkowie, Wrześni, Kętach, Rzeczycy czy Radomiu. Za biało-czerwonymi jeździli po całej Polsce, za co z pewnością należą im się wielkie brawa. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że atmosfera wokół ostrołęckiej siatkówki już wkrótce będzie taka jak dawniej. Nie bez powodu mówiono bowiem, że Ostrołęka jest miastem siatkówki. Tymczasem zapraszamy do wspomnieniowej galerii zdjęć.

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Zdjęcia do artykułu:
Zobacz więcej zdjęć ...
Czytaj również:
Artykuł archiwalny, brak możliwożci komentowania.