zdjecie 9767

Sukces ostrołęckich ciężarowców poparty ciężką pracą [WIDEO, ZDJĘCIA]

Inne 02 października 2015 Komentarzy

Przed miesiącem odbyło się spotkanie założycielskie Uczniowskiego Klubu Sportowego „Atleta” Ostrołęka. Tym samym młodzież z naszego miasta będzie miała możliwość trenowania podnoszenia ciężarów. To dyscyplina sportu, która w naszym mieście ma ogromne tradycje. Sekcja już prowadzi nabór – odwiedziliśmy ciężarowców na czwartkowym treningu.

Przed miesiącem odbyło się spotkanie założycielskie Uczniowskiego Klubu Sportowego „Atleta” Ostrołęka. Tym samym młodzież z naszego miasta będzie miała możliwość trenowania podnoszenia ciężarów. To dyscyplina sportu, która w naszym mieście ma ogromne tradycje. Sekcja już prowadzi nabór – odwiedziliśmy ciężarowców na czwartkowym treningu.

Przywitał nas legendarny trener Antoni Danisz, wychowawca wielu znakomitych ciężarowców jeszcze jako trener MZKS Narew Ostrołęka. W prowadzeniu sekcji UKS Atleta pomaga mu trener Władysław Niedźwiecki. Na treningu spotykamy także byłych ciężarowców Narwi – kiedyś odnosili oni spore sukcesy, teraz swoim doświadczeniem dzielą się z młodzieżą...

Reaktywacja długa, ale potrzebna

Sekcja podnoszenia ciężarów w Ostrołęce założona została w 1962 roku przez Stanisława Piaszczyńskiego. Był on architektem pierwszych sukcesów ostrołęckich ciężarowców. Byli zawodnicy Narwi zapytani o zawodników zgodnie wspominają Jana Niedźwieckiego – wielokrotnego Mistrza Polski. – Miał braki techniczne, ale dysponował niesamowitą siłą. Dzięki niej potrafił pokonać nawet bardzo dobrych technicznie ciężarowców – dodają. Wspomnienia dotyczą także trenera Piaszczyńskiego, obecnie mieszka on w Domu Pomocy Społecznej w Ostrołęce. Znajomi pamiętają jednak o nim i w najbliższym czasie po raz kolejny wybierają się do niego w odwiedziny.

Przejdźmy jednak do teraźniejszości. Sekcja podnoszenia ciężarów reaktywowana została dwa lata temu. Początkowo ciężarowcy mieli należeć do MKS Narew Ostrołęka, lecz trener Antoni Danisz nie był w stanie porozumieć się z prezesem klubu i sprawa upadła. Wtedy pojawił się pomysł dołączenia do Klubu Sportowego Tytan prowadzonego przez Waldemara Nola. Zawodnicy występują więc w barwach Tytana, ale tylko do końca tego roku, ponieważ założony został Uczniowski Klub Sportowy „Atleta”.

- Reaktywacja ciężarów w Ostrołęce trwa trochę za długo, ale w końcu udało nam się założyć nowy klub. Na zebraniu założycielskim było 18 osób – mówi trener Antoni Danisz – Ja uważam, że jeżeli coś robimy to powinniśmy to robić na sto procent i tak też jest. Obecnie trenuje u nas kilka osób, ale liczymy na to, że po naborze będzie nas dużo więcej. Chcemy odnosić sukcesy, po tym jak 25 lat w ogóle nie było u nas podnoszenia ciężarów – dodaje.

Prezesem UKS Atleta wybrany został Karol Janczewski, którego pasją do ciężarów zaraził ojciec – były zawodnik MZKS Narew. Prezes Janczewski to osoba z bogatą sportową przeszłością. Przebiegł dwa maratony, ścigał się także w wyścigach kolarskich. Wszystkim poleca jednak treningi siłowe. - Podnoszenie ciężarów to dyscyplina niszowa, choć jest to sport olimpijski – stwierdza – Polecam podnoszenie ciężarów, bo wbrew krążącej opinii jest to sport wzmacniający stawy. Po treningu siłowym człowiek czuje się zdecydowanie lepiej.

Pierwszy medal po 25 latach

Na ten rok przypadły pierwsze starty ciężarowców, jeszcze w barwach KS Tytan. Pierwszy start miał miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, lecz tam nasi zawodnicy nie mieli możliwości walki o medale w związku z bardzo dużą i doświadczoną konkurencją. Inaczej było natomiast w Mistrzostwach Mazowsza juniorów do lat 18, które odbyły się 26 września w Pułtusku.

W zawodach wzięło udział 20 dziewcząt i 38 chłopców z takich klubów jak CLKS Mazovia Ciechanów, KS Błonianka Błonie, KS Ciechan Ciechanów, MKS Narew Pułtusk, MLKPC Sokołów Podlaski, NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, OKS Start Otwock, RKS Okęcie Warszawa, UOLKA Ostrów Mazowiecka, WLKS Siedlce i KS Tytan Ostrołęka. Prawo startu mieli dziewczęta i chłopcy, którzy ukończyli 13. rok życia a nie przekroczyli 18 lat.

Bartosz Marchwicki w kategorii wagowej do 105 kg wyrwał 72 i podrzucił 85 kg (dwubój 157kg) zaliczając po kolei wszystkie sześć prób czym wywalczył srebrny medal. Z kolei Karol Żerański w kategorii +105 kg wyrwał 80 kg, podrzucił 101 kg, lecz miał niesamowitego pecha, gdyż zajął czwarte miejsce. Miał on taki sam wynik jak brązowy medalista, lecz był cięższy od rywala, przez co medal nie był mu pisany. Karol ma jednak powody do zadowolenia, gdyż robi stałe postępy – na czwartkowym treningu pobił swój rekord życiowy w podrzucie, podnosząc 102 kilogramy. Marchwicki i Żerański od Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży poprawili swoje wyniki odpowiednio o 11 i 19 kilogramów.

Trenerzy zapraszają na zajęcia

Prezes oraz trenerzy UKS Atleta Ostrołęka zapraszają do podjęcia treningów podnoszenia ciężarów. Trenować można już od 10. roku życia, od 13. roku życia jest możliwość startu w zawodach. - Trzy lata to wystarczający czas do tego by zawodnik nauczył się techniki i mógł już wystartować - mówi trener Antoni Danisz.

Zajęcia i zapisy odbywają się w siłowni hali widowiskowo-sportowej im. Arkadiusza Gołasia przy ul. Traugutta 1 - od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 i po południu 15.00-17.30. Trener zachęca chłopców i dziewczęta do uczęszczania na treningi.

- Trenujemy na dobrym sprzęcie, mamy dwa podesty do podnoszenia ciężarów, jest też specjalna sztanga, którą przywieźliśmy po Mistrzostwach Europy Juniorek z Ciechanowa. Koszt takiej jednej sztangi to około 10 tysięcy złotych - wylicza Danisz - Przy okazji dziękujemy dyrektorowi MZOS-TiIT Robertowi Juchniewiczowi za wyremontowanie siłowni w hali im. Gołasia. Mamy dzięki temu dobre warunki do treningu. Nadal potrzebujemy jednak wsparcia z miasta i mamy nadzieję, że współpraca nadal układać się będzie dobrze - stwierdza doświadczony szkoleniowiec.

Jak mówią trenerzy, kiedyś talenty wyławiało się w szkołach, głównie patrząc na warunki fizyczne zawodnika. Podobno na Kurpiach silnych osób nie brakuje, dlatego szkoleniowcy liczą na to, że w najbliższych latach doczekamy się kolejnych medalistów Mistrzostw Polski. Do tego jeszcze długa droga, ale marzenia się spełniają - dlatego zachęcamy młodzież do rozpoczęcia treningów w UKS Atleta.

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Wideo do artykułu:
Zdjęcia do artykułu:
Zobacz więcej zdjęć ...
Czytaj również:
Artykuł archiwalny, brak możliwożci komentowania.