Tak wyglądał ostrołęcki sport w 1992 roku

Inne 23 lutego 2016 Komentarzy

1992 rok był trudnym czasem ostrołęckiego sportu. Najstarszy klub z miasta - MZKS Narew - przeżywał kłopoty finansowe, sportowcy nie otrzymywali poborów, a mimo tego udało się utrzymać kilka sekcji. Poznaj największe sukcesy lokalnych zawodników sprzed 24 lat.

Waldemar Nol

Spore sukcesy ostrołęccy sportowcy odnosili w pływaniu. Katarzyna Roicka (MKS Jantar Ostrołęka) brylowała w pływaniu. Zdobyła ona trzy złote medale na Zimowych Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w pływaniu, uznano ją także za najlepszą zawodniczkę imprezy. Ta sama pływaczka zdobyła także trzykrotnie pierwsze miejsce na finałach makroregionu Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz dwa złota na Mistrzostwach Polski juniorów i juniorów młodszych w Mielcu (została też najlepszą zawodniczką tych zawodów). Wśród panów na drugiej z tych imprez formą błysnęli Dariusz Zatryb (dwa drugie miejsca) oraz Mariusz Chojnicki (dwa trzecie miejsca). Na pływackich Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Spale srebro na 100 metrów stylem klasycznym z czasem 1:10.82 zdobyła Ewa Choromańska. Dołożyła ona także brąz na 40 metrów klasykiem (czas 0:32.74). Ta sama zawodniczka wystartowała w krajowym czempionacie wśród seniorów i zdobyła dwa medale: srebro na 200 metrów stylem klasycznym i brąz na 50 metrów stylem klasycznym.

Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Polski w Spale przyniosły szóste miejsce Wojciecha Czeladzińskiego w biegu na 200 metrów – czas 22.49. Z kolei na Mistrzostwach Polski karate kyokoushin we Włocławku dobrze spisał się Stanisław Drężek. Zdobył on złoto w kat. 80 kg oraz został mistrzem rozbijania desek.
W modzie były także gry zespołowe. Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej w Zamościu był udany dla młodych szczypiornistów ze Szkoły Podstawowej nr 2. Zajęli oni pierwsze miejsce, a najlepszym zawodnikiem zawodów wybrano Adama Sikorę. Powody do zadowolenia mieli także siatkarze – reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 7 zajęli drugie miejsce w mistrzostwach makroregionu warmińsko-mazurskiego Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W finałach, które odbyły się w Białymstoku, podopieczni Renisława Dmochowskiego także zajęli drugą lokatę. Młodzi siatkarze MZKS Narew Ostrołęka zajęli drugie miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Juniora Młodszego w Kwidzyniu. Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Tomasz Pakieła, najlepszym atakującym – Adam Krzyna. Kibice piłkarscy przez cały sezon emocjonowali się występami MZKS Narew Ostrołęka w rozgrywkach III ligi. Niebiesko-czerwoni sezon 1991/92 zakończyli na dziewiątym miejscu, głównie dzięki świetnej postawie kapitana drużyny Zbigniewa Gontarza.

Czas na sporty niszowe, lub bardzo niszowe. Waldemar Nol został mistrzem Polski w kulturystyce w kategorii 90 kg podczas rozgrywanych w Chorzowie Mistrzostw Polski Weteranów. Z kolei ostrołęczanin Jan Jezierski był autorem najbardziej nietypowego sukcesu – srebrnego medalu podczas Mistrzostw Europy Modeli Pływających na Węgrzech. Jezierski zdobył „krążek” w kategorii F1 V15.

Jak widać, po 24 latach w ostrołęckim sporcie zmieniło się bardzo dużo - może poza pozostającym wciąż w świetnej formie Waldemarem Nolem. Nie zapominajmy jednak o historii i tradycjach sportowych naszego miasta - jeżeli posiadają państwo informacje o historii ostrołęckiego sportu i chcą się podzielić nimi z szeroki gronem odbiorców - zapraszamy do kontaktu na adres mailowy sport@eostroleka.pl.