Walczył pod Ostrołęką. Niezwykła historia znakomitego przedwojennego sportowca

Inne 15 sierpnia 2023 2 Komentarze

Bronił w hokejowej reprezentacji Polski, do tego był utytułowanym wioślarzem. Henryk Niezabitowski to jedna z ciekawszych postaci przedwojennego sportu. W dniu, w którym wspominamy bohaterów polskiej armii, warto się przy nim zatrzymać. Ma on bowiem pewien związek z Ostrołęką.

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Henryk Niezabitowski urodził się 26 grudnia 1896 roku w Warszawie. Od najmłodszych lat, oprócz sportu, zaangażowany bł też w działalność niepodległościową. Wstąpił do Wojska Polskiego, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, a w składzie 18. Pułku Ułanów Pomorskich walczył pod Ostrołęką, gdzie został ranny.

Odnosił sukcesy w sporcie - w barwach AZS Warszawa próbował swoich sił w wioślarstwie i hokeju na lodzie. Był wielokrotnym mistrzem Polski w wioślarstwie. Był blisko medalu ME w 1925 r., gdzie Polacy zajęli czwarte miejsce.

W hokeju na lodzie grał w reprezentacji Polski, był bramkarzem, m.in. na Mistrzostwach Europy w Davos w 1926 r., gdzie Polacy zajęli 6. miejsce.

- Dzięki wykształceniu w zakresie inżynierii lądowej Henryk Niezabitowski znalazł po wojnie zatrudnienie w zarządach eksploatacji dróg publicznych. Pracował m.in. w Kielcach i w Radomsku, gdzie zmarł 26 czerwca 1976 r. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim - informuje serwis "Sportowcy dla Niepodległej".

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Komentarze

...
21:19, 16 sierpnia 2023

marysia

Dziekuje ....a może  takie informacje będą cykliczne . Pozdrawiam autora.

ocena: 100%         zgłoś
...
09:22, 17 sierpnia 2023

fkk

Przyjemna odmiana w zalewie codziennych informacji. Więcej.

ocena: -         zgłoś

Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.