Wspaniały pokaz rugby na wózkach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Inne 23 listopada 2016 Komentarzy

Wicemistrzowie Polski w rugby na wózkach odwiedzili Ostrołękę. Zawodnicy klubu Grom Ostrów Mazowiecka dali pokaz sportu niepełnosprawnych na najwyższym poziomie. Publika zgromadzona w sali Szkoły Podstawowej nr 6 im. Orła Białego nagradzała dzielnych rugbistów wielkimi brawami.

Wicemistrzowie Polski w rugby na wózkach odwiedzili Ostrołękę. Zawodnicy klubu Grom Ostrów Mazowiecka dali pokaz sportu niepełnosprawnych na najwyższym poziomie. Dzielnych rugbistów oklaskiwała licznie zgromadzona publika w sali gimnastycznej SP nr 6.

Rugby na wózkach - zasady

Zanim powiemy o wizycie rugbistów z Ostrowi Mazowieckiej w Ostrołęce, przedstawić należy zasady rugby na wózkach. Jest to zespołowy sport dla osób niepełnosprawnych, uprawiany w 25 krajach, stanowiący jeden ze sporów paraolimpijskich. Sport rozgrywany jest w halach, na twardym drewnianym podłożu, a jego zasady zakładają częsty kontakt fizyczny pomiędzy wózkami. Są one oparte na koszykówce na wózkach, hokeju na lodzie, piłce ręcznej i rugby union.

Zasady rugby na wózkach zostały opracowane w końcu lat 70. XX wieku w Kanadzie. Początkowo dyscyplina była nazywana murderball (mordercza piłka). W końcu lat 80. XX wieku została przyjęta oficjalnie nazwa rugby na wózkach.

Sport ten jest również obecny w polskiej kulturze, a konkretnie w teledysku do piosenki "Hymn" zespołu Luxtorpeda. W klipie główną rolę zagrali zawodnicy Balian Poznań i Jokers Bydgoszcz.Owacje dla rugbistów

Wielkie oklaski. Działo się tak po każdej udanej akcji zawodników Gromu. Drużyna, w skład której wchodzą niepełnosprawni z różnych rejonów Mazowsza, to niezwykle utytułowana ekipa - aktualny wicemistrz Polski. Rugbiści z Ostrowi Mazowieckiej przyjechali do Ostrołęki zaproszeni przez Szkołę Podstawową nr 6. Dzieci licznie stawiły się na trybunach, by dopingować sportowców. Ci pokazali im z kolei, że nie ma dla nich żadnych ograniczeń.

Ostrowscy rugbiści mogliby być przykładem dla każdego z nas. Pomyślmy sobie: jak często nie chce nam się wykonać najprostszych czynności, nie mówiąc już o uprawianiu sportu? Ci ludzie, mimo wielkiego ograniczenia w postaci niepełnosprawności, odnoszą wielkie sukcesy i cieszą się z faktu trenowania i rozgrywania meczów. Widać to było na boisku.

Spotkanie pokazowe zakończyło się wspólnym zdjęciem zawodników i kibiców. Ekipa Grom Ostrów Mazowiecka gościła w Szkole Podstawowej nr 6 im. Orła Białego w Ostrołęce we wtorek 22 listopada.Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Zdjęcia do artykułu:
Zobacz więcej zdjęć ...
Czytaj również:

Artykuł archiwalny, brak możliwożci komentowania.