Wyższa kultura futbolu

Piłka nożna 11 kwietnia 2018 51 Komentarzy

Używanie brzydkich słów w trakcie meczu piłki nożnej często spowodowane jest wielkimi emocjami. W wielu przypadkach użycie nieparlamentarnego stwierdzenia mogłoby być zbędne, tym bardziej, że wśród widzów na stadionie mogą być również dzieci. W ostatnim czasie kartki za brzydkie słowa piłkarzom rozdają nie tylko sędziowie meczów.Mecz Narwi Ostrołęka z ULKS Ołdaki nie zgromadził tak licznej publiczności, jak w przypadku derbowego spotkania Narwi z Koroną II. Mimo tego, emocji nie zabrakło. Padło 11 bramek, Narew wygrała, ale niektórzy uczestnicy tego wydarzenia nie mieli powodów do zadowolenia. Do zabezpieczenia meczu oddelegowano liczne siły policyjne, jak na tę klasę rozgrywek i rangę meczu, jednak mogło być to spowodowane zakłóceniem porządku, jakie miało miejsce na meczu derbowym (odpalone race). Trudno było spodziewać się negatywnych wydarzeń na meczu z Ołdakami, ale policjanci potraktowali swoją rolę poważnie. Wychwycili sześć wykroczeń i podjęli interwencje wobec osób je popełniających. Celem wizyty funkcjonariuszy na meczu było zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które pojawiły się przy ul. Witosa.

- 7 kwietnia bieżącego roku policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce zabezpieczali mecz piłki nożnej, który odbył się na stadionie przy ul. Witosa w Ostrołęce. W jego trakcie 6 osób naruszyło obowiązujące przepisy z zakresu kodeksu wykroczeń. W związku z tym funkcjonariusze zmuszeni byli podjąć w stosunku do nich interwencję. Wobec osób, które popełniły wykroczenia zostały sporządzone wnioski o ukaranie do sądu. Jednocześnie informujemy, że ostrołęccy policjanci za każdym razem będą reagowali stanowczo na łamanie prawa, m.in. podczas imprez sportowych - informuje Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Jednym z najczęstszych wykroczeń na meczach jest używanie wulgaryzmów. Kibice mogą usprawiedliwiać się, że stadion to nie teatr i używanie takich słów jest na meczach powszechne, lecz tu moglibyśmy dyskutować o potrzebie dążenia do kulturalnego dopingu czy wyrabiania dobrych postaw u najmłodszych kibiców. Z drugiej strony, trudno sobie wyobrazić np. mecz Legii Warszawa z Lechem Poznań bez "uprzejmości", ale już mecz Narwi Ostrołęka z rywalami w B Klasie - jak najbardziej. W meczu z Ołdakami skandowania wulgaryzmów nie było, choć już w derbach z Koroną II Ostrołęka padały niewybredne teksty wobec rywali Narwi, co zresztą nie zdarzało się pierwszy raz, w przeszłości też byliśmy świadkami takich sytuacji. Nie ma co pochwalać tego typu zachowań, ale derby rządzą się swoimi prawami - może kiedyś się to zmieni, czego wszyscy byśmy sobie życzyli. Wróćmy więc do starcia z Ołdakami i zabezpieczenia meczu.

Wśród osób, wobec których podjęta została interwencja byli piłkarze. I nie chodzi tu wcale o ostrą grę, ale używanie brzydkiego słownictwa w czasie meczu. Nie interweniował jednak sędzia meczu, a... policja. To swego rodzaju ewenement - na placu gry emocje udzielają się bowiem zdecydowanie mocniej i trudno oczekiwać od piłkarzy, by używali przepięknej polszczyzny w obliczu boiskowych wydarzeń. Ba, pewne niedoskonałości językowe należałoby im nawet wybaczyć, bo nawet najbardziej opanowanym zawodnikom zdarza się użyć słowa nieparlamentarnego, gdy piłka nie trafi do siatki po atomowym uderzeniu, wydawałoby się, zmierzającym w samo okienko. Na wielkich stadionach tego po prostu nie słychać, w niższych klasach rozgrywkowych częściej słyszymy brzydkie słowa padające z boiska. Takie uroki gry.

- Potwierdzam, że wobec dwóch piłkarzy naszego klubu były prowadzone przez funkcjonariuszy czynności po meczu. Zaś wobec jednego z nich prowadzone jest dalej postępowanie dotyczące dwukrotnego użycia wulgaryzmu podczas meczu. Klub zapewnił ochronę prawną wyżej wymienionemu zawodnikowi - podkreśla Tomasz Mrozek, rzecznik prasowy MZKS Narew Ostrołęka.

Po meczu piłkarze Narwi Ostrołęka skandowali wraz z fanami hasło "piłka nożna dla kibiców". Jeżeli pójdzie to w tę stronę co na meczu z Ołdakami, trzeba będzie raczej zmodyfikować hasło na "piłka nożna dla piłkarzy". Decyzje sędziów w mundurach nie zawsze muszą być zgodne z duchem futbolu i pewnego rodzaju kwestie warto pozostawić arbitrom na boisku. Niech to oni rozdają kartki i upomnienia. A warto dodać, że za przeklinanie sędzia meczu również może upominać i karać.

Z zapowiedzi ostrołęckiej policji wynika jednak, że tego typu zabezpieczenia meczów będą kontynuowane również na innych wydarzeniach sportowych, w tym w meczach wyższych klas rozgrywkowych. Piłkarzom, trenerom i kibicom wypada jedynie życzyć, by ich kultura osobista nigdy nie budziła zastrzeżeń funkcjonariuszy. Zamiast brzydkich słów warto użyć tradycyjnego "motyla noga", "kurza stopa" czy "kurczę bladziuchne". Tylko czy w ten sposób zawsze da się przeżywać mecze piłki nożnej?

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Czytaj również:

Komentarze

...
11:37, 11 kwietnia 2018

Xxxx

A czy policji zachowanie było odpowiednie jak ustali przed kibicami siedzacymi na lawkach i zaslaniali cały mecz.  Były tam również kobiety w ciąży i małymi dziećmi o których demoralizacje tak się martwią więc nie dały rady stać 2 godziny. A przez doskonałą obstawe policji nic nie widzialy. Podobno piłka jest dla wszystkich więc nastepnym razem proszę to uszanować i dac możliwość obejrzenia meczu.

ocena: -         zgłoś
...
11:41, 11 kwietnia 2018

Gość

Jeżeli policja wlepiła mandaty piłkarzom to jest to skandal i powinno być to nagłośnione na cały kraj..

ocena: 0%         zgłoś
...
11:47, 11 kwietnia 2018

Gość

Jakie wulgaryzmy? Ja tam słyszałem jak bramkarz wolał kolegę Kulsona.  

ocena: -         zgłoś
...
12:03, 11 kwietnia 2018

Bz

Brawo policja. Widać że osoba pisząca tekst  nie była na meczu...osoby wyzywały policjantów, także nie jest jak redaktor napisał

ocena: -         zgłoś
...
12:05, 11 kwietnia 2018

Red

Przeciez to jest nie wiem zalosne czy smieszne  

ocena: -         zgłoś
...
12:05, 11 kwietnia 2018

kibic

Bz totalna bzdura, który z ukaranych piłkarzy wyzywał policjantów??? od policji oczekujemy teraz egzekwowania kultury słownictwa m in od trenera jednej z innych lokalnych drużyn bo nazbieraloby sie mandacików. jeżeli będzie trzeba sami będziemy nagrywać

ocena: -         zgłoś
...
12:15, 11 kwietnia 2018

Robert

Powaliło kogoś? Sport wyzwala takie emocje że karanie piłkarzy to jakaś patologia. Jeszcze sie w żadnej dyscyplinie nie zdarzyło żeby po nieudanej akcji nie było brzydkiego słowa choćby pod nosem. Chyba panowie policjanci nigdy w piłkę nie grali. Stadion to nie kościół, a przecież piłkarz nie klnie po to by demoralizowac ludzi na trybunach ale dlatego że są emocje na boisku, ludzie troche człowieczeństwa....

ocena: -         zgłoś
...
12:16, 11 kwietnia 2018

hehe

to się kur... nie wypłacę  

ocena: -         zgłoś
...
12:25, 11 kwietnia 2018

Gość

Panie Żeranski policjancie robicie z siebie posmiewisko ... Takimi właśnie akcjami prowokacyjnym zachowaniem policjantów i wydumanymi zarzutami tracicie resztki naszego szacunku do waszej służby ... Jestem jednym z tych starszych kibiców którzy siedzieli na trybunie i z tego co widziałem i co opisują inni w komentarzach to zachowanie policjantów było nieodpowiednie ... Ich zachowanie było prowokacyjne ,stanęli miedzy płytą boiska i zachowywali się jak szeryfowie na dzikim zachodzie ...głupie odzywki spojrzenia ... O co w tym wszystkim im chodziło ? Proszę odpowiedzieć na te pytania i zarzuty panie Żerański policjancie
Chodziłem i dalej będę chodził na mecze mojej drużyny , nieraz zdarzyło mi się przekląć na meczu i nie zamierzam uginac się pod próbą zastraszenia ludzi A tym bardziej piłkarzy na boisku przez policję ... Nie tedy droga Panowie policjanci tak nie zachowywała się na meczach nawet milicja !!!
Starszy Kibic Narwi  

ocena: -         zgłoś
...
12:43, 11 kwietnia 2018

Gość

Pan podpisany bz to chyba z komendy pisze, bo wzzystko w tym tekscie i w komentarzach jest prawdą. To jest wstyd na cały kraj, powinno się tym zainteresować Weszło i Superak. Proszę im to zgłosić!

Jakby tak piłkarzom w Ekstraklasie wystawiali mandaty to by całe pensje wydawali na nie...

ocena: -         zgłoś
...
14:21, 11 kwietnia 2018

Fakt

Fakt policja niestety dała ciała. To jest mecz piłkarski a nie szachowy i tu przekleństwa padają zarówno od trenerów, piłkarzy i od kibiców. Mecz z Ołdakami niczym się nie różnił od innych B klasowych rozgrywek. Inaczej było na meczu Korony ale to derby i one rządzą się swoimi prawami. Zebrało się paru siurków co g. wiedza i g.. widzieli i rzucają wyzwiskami. No ale tego też nie można zabronić. Tak jest piłka, normalne zachowanie. ...Niektórzy to uznają za doping ok ich sprawa. I od razu dopiszę bo zaraz będą komentarze że korona nie ma kibiców. Obejrzyjcie sobie nagrania z meczy, aplauz i brawa. Korona ma kibiców!!!! Korona nie ma kiboli !!! i nie chce mieć!!!

ocena: -         zgłoś
...
14:53, 11 kwietnia 2018

Gość

Chłopie a kto tu pisze o koronie? Nie zaczynaj wogóle tego tematu.

ocena: -         zgłoś
...
15:19, 11 kwietnia 2018

Zzz

Od porządku na murawie jest sędzia , będąc nim poczuł bym się urażony , może policja teraz będzie wlepiać mandaty bo ktoś kogoś kopnie w pojedynku Panowie mundurowi trochę pokory, pewnie co drugi nigdy nie był na meczu , a ten to był ich szczyt możliwości , ciekawe co Panowie będą reprezentować przed ekranem w czerwcu na mistrzostwach

ocena: -         zgłoś
...
15:33, 11 kwietnia 2018

Gość

Za chamstwo trzeba karać a co powiecie o swoim trenerze który jest już zawieszony i właśnie przez takie osoby smród za Narwią się będzie ciagnol a bardziej będą was tropić na wyjazdach

ocena: -         zgłoś
...
15:39, 11 kwietnia 2018

Zzz

Prawda jest taka żeby kogokolwiek krytykować trzeba zacząć od siebie . Będąc idealnym człowiekiem można cokolwiek powiedzieć , a takich ludzi niestety brak

ocena: -         zgłoś
...
15:45, 11 kwietnia 2018

JaaAaa

No nie wierzę, ludzie bronią oszołomów, którzy drą ryje jak im pasuje, nie zważając na rodziny z dziećmi. A ja właśnie płacę podatki po to żeby policja tak robiła. Jak się nie umiesz oszołomie zachować jeden z drugim to do pługa i na pole a nie na mecz.

ocena: -         zgłoś
...
15:52, 11 kwietnia 2018

Gość

Nikt nie broni kibiców, a piłkarzy.. kibice krzycząc wulgarne słowa narażają się na mandaty i mają tego świadomość. piłkarzowi powinno się wybaczyć jakieś słowo na k czy ch bo nie zawsze można powstrzymać emocje w grze. Ale spokojnie na następnych meczach takie przypadki będą wyłapywane więc skończy się krzyczenie wulgaryzmów przez jednego z trenerów pewnego klubu

ocena: -         zgłoś
...
15:53, 11 kwietnia 2018

kibic narwi

Do goscia z 15,33 A co powisz o trenerze ze swojego klubu  na meczach nie raz posle wiązke  o treningach nie wspomne kiedy rowna chlopakow z ziemią az przykro sluchac.Tam bloczka mandatowego by zabraklo,ale on jest cacy bo jest nasz

ocena: -         zgłoś
...
15:57, 11 kwietnia 2018

Gość

Oczekuję, że panowie policjanci będą równie rygorystycznie karali przeklinającego trenera zespołu Korony Ostrołęka i jej piłkarzy. Ciekawe też dlaczego nie dostali mandatów piłkarze i trener z Ołdak, słychać na filmiku z meczu że co chwilę przeklinał.
Tylko na Narew ktoś tu jest cięty, ciekawe dlaczego.....

ocena: -         zgłoś
...
16:01, 11 kwietnia 2018

kibic obu drużyn

Jestem za tym, by karać kibiców za ubliżanie rywalom i za zniszczenia jakich dokonają. Za derby powinny zostać ukarane oba kluby organizator meczu i Narew za rzucanie rac przez kibiców. Ale żeby karać piłkarzy za przekleństwo w trakcie meczu? Tego jeszcze nie grali. Ludzie, opanujcie się. Z boku to wygląda jak nabijanie statystyk oby tak nie było,

ocena: -         zgłoś
...
16:07, 11 kwietnia 2018

kibic pilki

do jaaaaa Z kulturą u ciebie nie za ciekawie. Przeszkadza ci ze drą ryje a sam wyzywasz ludzi ,taki czlowiek jest hipokryta

ocena: -         zgłoś
...
16:08, 11 kwietnia 2018

kibic pilki

Zapachnialło milicją

ocena: -         zgłoś
...
16:22, 11 kwietnia 2018

neron

Zapachniało mi klimatem miesięcznicy, na której  policja widzi tylko białe róże.

ocena: -         zgłoś
...
16:40, 11 kwietnia 2018

Zzz

Prawda jest taka żeby kogokolwiek krytykować trzeba zacząć od siebie . Będąc idealnym człowiekiem można cokolwiek powiedzieć , a takich ludzi niestety brak

ocena: -         zgłoś
...
16:41, 11 kwietnia 2018

Gość

Zzz co ty za kocopoły piszesz? to znaczy każą patologię trzeba tolerować bo nie ma ludzi idealnych? tak wynika z twoich słów

ocena: -         zgłoś
...
17:39, 11 kwietnia 2018

Gość

Na kazdym stadionie od Anglii do Zimbabwe pojawiaja sie wulgaryzmy bo pilka to ogolnie prosta gra, bazujaca na szybkosci reakcji, na refleksie. To calkiem zrozumiale ze ludzie reaguja w niej tak jak w prywatnym zyciu. U jednego bedzie to "kurde balans", u drugiego "ulalalalala" a trzeci wyrzuci z siebie zbitek nieparlamentarnych slow. Tak samo jak idac po ulicy potkniemy sie, reakcje sa rozne, czesto tez slychac jakis wulgaryzm i nie widzialem zeby ktos stawial za to mandaty.

Szanowni panowie policjanci, to co robicie jest nadgorliwoscia. To jest wylewanie dziecka razem z kąpielą. Bylem na tym meczu i nie czulem sie dzieki Wam bardziej bezpiecznie, tylko bylem zdenerwowany, bo zaslanialiscie mi i innym boisko. Wejdzcie sobie, prosze, do samochodow i czekajcie na wezwanie, jak to robia w innych miastach.

ocena: -         zgłoś
...
17:51, 11 kwietnia 2018

Sławomir Chludziński

Nie mogę się nie odezwać ... ale w odróżnieniu do podpisujących się Gość z klubu innego inaczej odpowiem tak ... na najbliższym meczu innego inaczej zespołu jak usłyszę to dzwonię i zawiadamiam ... Tyle ! pozdrawiam Kibiców !

ocena: -         zgłoś
...
18:27, 11 kwietnia 2018

Gość

Gość z 16 : 41 nie kumasz kontekstu wypowiedzi Zzz  wystarczy troszkę pomyśleć No cóż ......  

ocena: -         zgłoś
...
18:27, 11 kwietnia 2018

ots

kibicuję Koronie bo stawiam na lepszą piłkę ale jeżeli rzeczywiście piłkarzy ukarano za przeklinanie to policja powinna uderzyć się w piersi, to jakiś absurd

ocena: -         zgłoś
...
18:42, 11 kwietnia 2018

Gość

Ludzie nagłaśniajcie to gdzieś na sport.pl lub weszlo  !

ocena: -         zgłoś
...
19:00, 11 kwietnia 2018

Kdo

Naprawdę wierzycie że policja zareagowała na zwykłe przekleństwa. Chyba chcecie w to wierzyć

ocena: -         zgłoś
...
19:18, 11 kwietnia 2018

Gość

Do kdo: Oświeć nas.

ocena: -         zgłoś
...
19:26, 11 kwietnia 2018

Gość

Do kdo ... Powiedz jakie sa zwykłe A jakie nie zwykłe przeklenstwa ? Raczej należy spojrzeć na to kto je wypowiada i kto ma władzę i nakaz z góry aby właśnie ukarać  osoby związane z konkretnym klubem...  

ocena: -         zgłoś
...
19:37, 11 kwietnia 2018

Ndn

Może gębę dra tylko z tego akurat. Ja nie rozumiem czy tak trudno ludziom normalnie się zachowywać..co że są w tłumie to można... bohaterzy z gilem w nosie

ocena: -         zgłoś
...
19:58, 11 kwietnia 2018

ech

do ndn
nie, nie tylko z tego, ale nie zaczynaj tematu, bo jak ktoś nagra trenera Ołdak, albo "tego innego klubu", to się biedaki nie wypłacą. Zresztą trener Andrzej jest już nagrany

ocena: -         zgłoś
...
20:32, 11 kwietnia 2018

Gość

Gość z 16 : 41 nie kumasz kontekstu wypowiedzi Zzz  wystarczy troszkę pomyśleć No cóż ......  

ocena: -         zgłoś
...
21:04, 11 kwietnia 2018

Kibic

Po pierwsze to łamanie prawa zaczyna się od policji . Za bezpieczeństwo imprez na obiektach sportowych odpowiada organizator , funkcjonariusze
mogą interweniować na wniosek organizatora. Natomiast w Ostrołęce policja jest obecna długo przed meczem. Czyżby oglądają mecze w godzinach pracy ? Czy ktoś widział policję na meczach oglądanych w TV ? Natomiast karanie zawodników to już absurd na skalę świata . Oglądając mecze w mediach na których jest mało kibiców i bez dopingu non stop słychać bluzgi zawodników , trenerów oraz działaczy . Ostatnio w po meczowym wywiadzie zawodnik Legia Warszawa Artur Jędrzejczyk rozgoryczony porażką w TV używał dużo nie cenzuralnych słów na wizji . Nikt jego nie ukarał mandatem , wszyscy wiedzieli że były to emocje.  

ocena: -         zgłoś
...
22:08, 11 kwietnia 2018

Uczsstnik

Życzę miłej lektury,  stadion nie jest bastionem piłkarzy ani pseudokibiców którzy mogą robić co chcą.
Miłej lektury
http://td-24.pl/ponad-100-osob-ukaranych-za -wulgaryzmy-podczas-meczu-lechia-gornik/

ocena: -         zgłoś
...
22:10, 11 kwietnia 2018

Uczestnik

PS.  Skoro kibice noszą kolory Legii to powinni wiedzieć  co się dzieje na stadionie   Legii.  
https://sport.radiozet.pl/Pilka-nozna/Legia-ukaran a-za-wulgaryzmy-kibicow-w-czasie-meczu-z-Wisla-Plo ck

ocena: -         zgłoś
...
22:21, 11 kwietnia 2018

działacz

Uczestnik czy słyszałeś kiedyś o piłkarzach ukaranych za wulgaryzmy?
kibiców nikt nie kwestionuje choć nie było podstaw do interwencji to policja miała prawo karać bo wulgaryzm jest wykroczeniem.. ale piłkarze? no do cholery to jak ten człowiek ma w sobie emocje tłumić na boisku i dlaczego na innych meczach w regionie się nie nagrywa piłkarzy? byłem kiedyś na meczu innej drużyny to co 2 słowo z boiska to k...a. Jeżeli policja będzie konsekwentna, to mandaty dla piłkarzy na każdym meczu  

ocena: -         zgłoś
...
22:26, 11 kwietnia 2018

Pabloy

Kuźwa to nie teatr panowie zluzować majty motyla noga hehe

ocena: -         zgłoś
...
23:01, 11 kwietnia 2018

Gość

Ludzie trener narwi zawieszony za prostactwo nalzalo się cwaniakowi a przecież wasz trener bramkarzy oficer policji też jest zawieszony ? Obaj na pewno nie winnie to wina korony☺

ocena: -         zgłoś
...
23:07, 11 kwietnia 2018

Gość

Nie zmieniac tematu, policja po prostu przesadziła

ocena: -         zgłoś
...
00:06, 12 kwietnia 2018

Gość

Zobaczymy ile będzie policji na meczu korony ...  

ocena: -         zgłoś
...
01:23, 12 kwietnia 2018

Yujj

Sprawą interesują się już media ogólnopolskie więc będzie grubo.. Karanie kibiców Narwi za wulgaryzmy no ok, ale za karanie piłkarzy będą się gęsto tłumaczyć. Ta sprawa to ewenement na skale krajową

ocena: -         zgłoś
...
06:47, 12 kwietnia 2018

Kibiccc

Może wreszcie nauczą się zachowywać , że z dziećmi można będzie iść na mecz.  

ocena: -         zgłoś
...
09:02, 12 kwietnia 2018

Gość

Widac ktore komentarze pisza ludzie z Policji i jaką metodę wybrali, "na tatusia co chce z synkiem iść na mecz, ale się boi że usłyszy przekleństwo".

50 komentarzy w jeden dzień, czyli największe zaintersowanie od początku roku. Dobrze, że redaktor eOstrołęki podszedł poważnie do tematu. A tzw konkurencja zwietrzyła dobry temat i... wymyśliła sobie skrzynkę skarg. Dziwne, ze jak wyslalem im zapytanie, czemu piłkarze są karani mandatami, to nie opublikowali, zamiast tego jakieś głupoty o spisywaniu. Nie wiem kto jest wieksza amebą umyslowa, ci co teraz rzadza miastem, czy ci co mysla ze ich zastapia

ocena: -         zgłoś
...
10:00, 12 kwietnia 2018

Gość

na mo to przepisywacz internetowy, co własnego zdania nie ma.. nie warto się nim przejmować

ocena: -         zgłoś
...
14:20, 12 kwietnia 2018

Kibic pilki

Do yujj. Jeżeli  jest tak jak piszesz to super. W końcu  może  ktoś dobierze się  do d.py tej całej klice

ocena: -         zgłoś
...
00:26, 13 kwietnia 2018

Gość

kur....  poje... was?

ocena: -         zgłoś
...
07:36, 13 kwietnia 2018

Hahaha

Pisza o tym na Weszlo, na Onecie, Interii, gol24 :)) temat poszedl w swiat

ocena: -         zgłoś

Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.