zdjecie 7339

Zakłady bukmacherskie przed hitem Lech kontra Legia!

Inne 13 marca 2020 0 Komentarzy

Czas na polski klasyk, bo bez wahania możemy właśnie tak nazwać starcie Lecha Poznań z Legią Warszawa. Niezależnie od pozycji w tabeli obu ekip, to zestawienie zawsze rozgrzewa kibiców w całym kraju. Patrząc na zakłady bukmacherskie, widzimy, że trudno wskazać tutaj jednoznacznie faworyta. Czego się spodziewać po sobotnim hicie?

Czas na polski klasyk, bo bez wahania możemy właśnie tak nazwać starcie Lecha Poznań z Legią Warszawa. Niezależnie od pozycji w tabeli obu ekip, to zestawienie zawsze rozgrzewa kibiców w całym kraju. Patrząc na zakłady bukmacherskie, widzimy, że trudno wskazać tutaj jednoznacznie faworyta. Czego się spodziewać po sobotnim hicie?

Lech kontra Legia w zakładach bukmacherskich – co się wydarzy?

Na tę rywalizację czekają nie tylko kibice obu klubów. Hiszpanie mają swoje Gran Derbi, a my mamy swój klasyk, który zawsze przykuwa uwagę dużej liczby fanów. Na początek odniosę się do analityków zakładów bukmacherskich PZBuk. Na podstawie kursów wystawionych przez ekspertów możemy wywnioskować, jakiego spotkania się spodziewać.

Na początek interesuje nas to, kto będzie górą w meczu. Faworyzowani są goście z Warszawy, ale nieznacznie. Przelicznik na zwycięstwo Legii wynosi 2,50, na Lech Poznań 2,85, natomiast na wynik remisowy 3,30. Gdyby przełożyć te wartości na procentowe szanse, to zakłady bukmacherskie dają 40% prawdopodobieństwa na wiktorię obecnych liderów Ekstraklasy, natomiast 35% na gospodarzy sobotniego spotkania. Te liczby pokazują, że powinniśmy spodziewać się bardzo wyrównanego pojedynku.

Zagłębiając się w ofertę zakładów bukmacherskich, widzimy, że eksperci spodziewają się co najmniej dwóch trafień do siatki. Idąc tropem kursów, które znajdziemy w PZBuk – na fakt, że padnie więcej niż 1,5 gola otrzymujemy mnożnik na poziomie 1,29 (79% szans), natomiast na pozycje mówiącą o bramce obu ekip przelicznik wynosi 1,66 (60% szans). Niewątpliwie każdego kibica takie dane powinny cieszyć, bo w końcu chcemy oglądać jak najwięcej akcji z golami. Kończąc ten wątek warto jeszcze wskazać, że bezbramkowy rezultat zakłady bukmacherskie wyceniają po kursie 10,5, co procentowo można przełożyć na 9% prawdopodobieństwa.

Oczywiście analitycy zakładów bukmacherskich mogą się mylić, bo też są ludźmi. Przewidywania, które określają za pomocą kursów są poparte analizą i dużą wiedzą pracowników firm oferujących obstawianie. W sporcie wszystko jest możliwe. Natomiast odwołując się do zdarzeń, które można typować między innymi na spotkanie Lecha Poznań z Legią Warszawa, to warto zaznaczyć, że obecnie oferty bukmacherów zawierają już nawet przeszło sto różnych pozycji przy jednym spotkaniu.

Garść statystyk przed polskim klasykiem

Zostawiając już aspekt zakładów bukmacherskich i ich kursów, spójrzmy przed sobotnim hitem na kilka statystyk. Po 26 kolejkach Legia Warszawa ma przewagę 8 punktów nad wiceliderem i wydaje się, że już tylko jakiś dramat może pozbawić ich mistrzostwa Polski w tym sezonie.

Natomiast patrząc na sytuację Lecha Poznań, łatwo założyć, że dla zespołu z Wielkopolski każdy mecz jest bardzo ważny ze względu na panujący ścisk pomiędzy drugą i szóstą lokatą w Ekstraklasie. Wicelider z Gliwic ma na koncie 43 oczka, z kolei 6. ekipa ligi 41 punktów. Jak widać, Lech po weekendzie może być na drugiej lokacie, ale równie dobrze pozycja Poznaniaków może być o 4 miejsca niżej.

Wspominałem, że klasyk, jakim jest starcie Lecha z Legią, niezależnie od rezultatów obu ekip przykuwa duże zainteresowanie. Jednak tym razem poziom sportowy prezentowany przez drużyny także się broni. Biorąc pod uwagę tabelę z ostatnich dziesięciu meczów, to w sobotę spotkają się dwa z trzech najlepszych zespołów w tym okresie w naszym kraju.

Prędzej przytaczałem, że zakłady bukmacherskie nie przewidują bezbramkowego spotkania. Ma to poparcie także w statystykach, ponieważ w meczach Legii pada średnio najwięcej goli, bo 3,1 bramki na spotkanie. W przypadku Lecha jest to 2,7 trafień na starcie.

Rzut okiem na poprzednie, bezpośrednie mecze i od razu można zauważyć, że w czterech spotkaniach górą byli gospodarze. W minionym roku te ekipy miały okazję mierzyć się trzykrotnie, z czego to zespół z Poznania dwa razy była górą. Jednak w ostatnim spotkaniu, rozegranym w tym sezonie górą była Legia, chociaż łatwo nie było, ponieważ zwyciężyli 2:1 po tym, jak to Lech jako pierwszy strzelił gola.

Koronawirus a mecze Ekstraklasy

Ze względu na obecną sytuacje w kraju i na świecie związaną z koronawirusem, spotkanie odbędzie się bez kibiców. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Z punktu finansowego niesie to spore straty dla zespołu z Poznania, który miał zarobić 2 miliony złotych z biletów. To duży cios w budżet klubu. W przypadku innych dyscyplin sportowych widzimy wpływ pandemii nawet na funkcjonowanie klubów amatorskich, które zawieszają treningi.

Można się zastanawiać, jaki wpływ na piłkarzy będzie miał fakt grania przy pustych trybunach. Ten klasyk zawsze wyzwalał specjalną motywację wśród kibiców obu ekip. Można domniemać, że ten 12. zawodnik miał wpływ na statystykę, że ostatnie cztery starcia tych drużyn to wygrane gospodarzy. Tym razem jednak zabraknie jednego z „handicapów” dla miejscowych.

Warto zaznaczyć, że Canal+ wyszedł kibicom naprzeciw, odkodowując wszystkie spotkania Ekstraklasy. Jak brak fanów na trybunach ma się do transmisji? Z pewnością odbiór meczu jest inny, bo zawsze czuć przez ekran atmosferę. Jednak z drugiej strony, w obecnej sytuacji widz przed telewizorem może usłyszeć wiele innych rzeczy, które zazwyczaj gdzieś giną właśnie w okrzykach kibiców i mam tu na myśli pokrzykiwania oraz wymiany zdań trenerów, zawodników czy sędziów, co jest niewątpliwie istotną ciekawostką.

Zakłady bukmacherskie w Polsce

W naszym kraju legalne obstawianie możliwe jest tylko w zakładach bukmacherskich posiadających zezwolenie z Ministerstwa Finansów. Jednym z takich podmiotów jest między innymi Cherry Online Polska Sp. z o.o. (spółka działająca w Polsce pod marką PZBuk) mająca stosowne zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017.

Zakłady bukmacherskie prowadzone na stronach nieposiadających odpowiedniej licencji są nielegalne. Obstawianie takich zdarzeń grozi karą w postaci grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Samo obstawianie niesie ze sobą zagrożenie związane z uzależnieniem. Zakłady sportowe mają być jedynie dodatkiem do emocji na boisku i nigdy nie powinny stanowić sposobu na zarobek. Zachowania takie jak pożyczanie pieniędzy na typowanie, chęć odegrania się po przegranej czy odreagowywanie złych emocji przez zakłady bukmacherskie świadczą o tym, że powinno się zaprzestać uczestnictwa w zakładach wzajemnych.

Autor tekstu: Damian Maniecki (@Maniecki_Damian na Twitterze)

Specjalista od marketingu w AD HOC MEDIA, redaktor Zagranie.com, współzałożyciel podcastu Piąte Okrążenie, fanatyk żużla, sportów walki i hokeja na lodzie.

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę