Zmarł Ryszard Szurkowski. Mało znane fakty z jego życia związane były z Ostrołęką

Kolarstwo 02 lutego 2021 1 Komentarz

W poniedziałek w wieku 75 lat w szpitalu w Radomiu zmarł Ryszard Szurkowski, najbardziej utytułowany polski kolarz w historii. Rodzinnie był związany z Ostrołęką - to właśnie stąd pochodziła jedna z jego żon, a jego syn spoczywa na cmentarzu miejskim w Ostrołęce.

W poniedziałek w wieku 75 lat w szpitalu w Radomiu zmarł Ryszard Szurkowski, najbardziej utytułowany polski kolarz w historii. Rodzinnie był związany z Ostrołęką - to właśnie stąd pochodziła jedna z jego żon, a jego syn spoczywa na cmentarzu miejskim w Ostrołęce.

Szurkowski to jeden z najbardziej utytułowanych polskich sportowców. W 1973 roku został mistrzem świata, dwukrotnie (1972, 1976) wywalczył olimpijskie srebro w jeździe drużynowej na czas, cztery razy (1970, 1971, 1973 i 1975) wygrał Wyścig Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie. Dwukrotnie wygrał plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na najpopularniejszego sportowca Polski.

Kolarstwo popularyzował również w dojrzałym wieku. Brał udział w zawodach weteranów i podczas jednego z takich wyścigów uległ wypadkowi, po którym nigdy nie stanął już na nogi. W ostatnim czasie walczył z chorobą nowotworową.

Szurkowski i Ostrołęka

Losy Ryszarda Szurkowskiego, o czym wiele osób nie ma pojęcia, nierozerwalnie powiązane były z Ostrołęką. To właśnie z naszego miasta pochodziła jedna z jego żon. Kolarz poznał ją, gdy przyjechał na jeden z wyścigów. Doczekał się dwóch synów - Norberta i Wiktora. Niestety, Ryszard Szurkowski musiał przeżyć śmierć obu z nich.

Starszy - Norbert - zginął w zamachu terrorystycznym w Stanach Zjednoczonych 11 września 2001 roku. Był w jednej z wież World Trade Center, kiedy to uderzył w nią samolot porwany przez terrorystów. Z kolei młodszy - Wiktor - zmarł w sierpniu 2020 roku i spoczywa na cmentarzu miejskim w Ostrołęce.

zdjecie

(fot. Grobonet)

Co ciekawe, w mediach dość szeroko opisywano rodzinną tragedię Szurkowskiego związaną z zamachem na WTC, z kolei informację o śmierci młodszego syna podano pierwszy raz na profilu historycznym Klubu Kolarskiego 24h. Z dobrego źródła wiemy, że wiele osób w tym momencie mocno zdziwi się, dowiadując się właśnie o śmierci Wiktora:

fot. By Sławek, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15521947

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Komentarze

...
17:43, 04 lutego 2021

Aninim

Znałam Go jako dziecko. Ktoś wie na co zmarł??

ocena: -         zgłoś

Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.