zdjecie 9767

6. TOP AUTO Białystok Biega: Triumf Dąbrowskiego! [ZDJĘCIA]

Lekkoatletyka 24 września 2016 Komentarzy

TOP AUTO Białystok Biega to impreza, która przeszła już do historii tegorocznych zawodów biegowych. Ulicami stolicy Podlasia pobiegło wielu znakomitych zawodników. W biegu na 5 kilometrów świetnie spisał się pochodzący z Borawego Przemysław Dąbrowski. Zobacz zdjęcia i wyniki.

TOP AUTO Białystok Biega to impreza, która przeszła już do historii tegorocznych zawodów biegowych. Ulicami stolicy Podlasia pobiegło wielu znakomitych zawodników. W biegu na 5 kilometrów świetnie spisał się pochodzący z Borawego Przemysław Dąbrowski. Zobacz zdjęcia i wyniki.

Dąbrowski najlepszy po raz drugi

W sobotę ponad 800 dzieci wzięło udział w biegu Homeschool Run, a po południu odbył się otwarty bieg rodzinny. W niedzielę najszybciej dystans 5 kilometrów pokonał Przemysław Dąbrowski, a na trasie o długości 10 kilometrów najlepszy okazał się Białorusin Igor Teterukov. Wśród kobiet triumfowały Katarzyna Rutkowska oraz Iryna Somova z Białorusi. Niedzielne biegi główne ukończyło łącznie 1334 biegaczy, co oznacza nowy rekord frekwencji na wrześniowej imprezie Fundacji Białystok Biega. Biegi dla dzieci towarzyszą imprezie TOP AUTO Białystok Biega od pierwszej edycji. Od dwóch lat impreza odbywa się pod szyldem Homeschool Run i z roku na rok przyciąga na start coraz więcej młodych adeptów biegania. W tegorocznej edycji biegów na dystansach 100m, 600m i 1km wystartowało łącznie 800 dzieci, czyli o 200 więcej, niż rok temu! Wszyscy świetnie się bawili, nie obowiązywał pomiar czasu, a każdy na mecie otrzymał medal.

- To doskonały sposób, aby wśród najmłodszych popularyzować bieganie i ruch na świeżym powietrzu. O tym, że jest zapotrzebowanie na tego typu imprezy świadczy coraz wyższy limit uczestników Homeschool Run. To nas oczywiście wcale nie martwi, z radością patrzymy na entuzjazm i spontaniczność dzieciaków, które czerpią z biegu wiele radości. Jesteśmy przekonani, że wielu z nich w przyszłości stanie na starcie biegów głównych – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Dzieci pokonywały prosty odcinek ulicy Św. Pio, z której w niedzielę ruszali uczestnicy biegów głównych TOP AUTO Białystok Biega. Biegacze mieli do wyboru atestowane trasy o długości 5 lub 10 km, które prowadziły przez centrum miasta. Jako pierwsi na starcie stanęli uczestnicy biegu na krótszym dystansie. Rywalizacja toczyła się w szybkim tempie, które mocno forsował Przemysław Dąbrowski z Borawego (gm. Rzekuń, pow. ostrołęcki). Niezagrożony dotarł do mety z czasem 15:25, tylko o 9 sekund gorszym, niż rekord trasy ustanowiony przez Piotra Łobodzińskiego w 2014 roku. Drugi na mecie Ukrainiec Volodymyr Khomenko stracił do zwycięzcy prawie 2 minuty! Trzeci był Wojciech Augustynowicz z Białegostoku z czasem 17:52. Tuż za nim przybiegł bloger Mateusz Jasiński z Warszawy (17:58), który wraca do szybkiego biegania.

- Dokonałem tego! Druga wygrana z rzędu w 6. TOP AUTO Białystok Biega, tym razem na dystansie 5 kilometrów! Zaledwie tydzień po maratonie postanowiłem wystartować w dużym wydarzeniu, jakim jest Białystok Biega. Bieg kontrolowałem od samego początku i już od 2 km miałem dużą przewagę nad zawodnikiem z Ukrainy, którą dowiozłem do samego końca. Czas 15:25 jak na kontrolowany bieg wyszedł całkiem niezły. Jest to rezultat lepszy o ponad minutę od ubiegłorocznego, więc tym bardziej się cieszę. Zawsze fajnie mi się biega w Białymstoku i na pewno jeszcze nie raz zawitam do tego pięknego miasta. Dziękuję kibicom za żywiołowy doping i za ciepłe słowa w moim kierunku – napisał Przemysław Dąbrowski na swoim profilu w serwisie Facebook.

ZOBACZ wyniki biegu na 5 km  (0 B)

Dąbrowski nie był jedynym zawodnikiem z naszego regionu w białostockim biegu. Na 10 km pobiegli także Marek Kwiatkowski (379. miejsce, czas 49:52), Mariusz Drobnikowski (662. miejsce, 57:46), a także Aleksander Krupski z Myszyńca (694. miejsce, czas 59:08).

Biegowe zaręczyny

W rywalizacji kobiet najszybciej z dystansem 5 kilometrów poradziła sobie Katarzyna Rutkowska, ambasadorka Białystok Biega, dla której było to drugie zwycięstwo z rzędu w TOP AUTO Białystok Biega. Na mecie uzyskała czas 18:02, a kolejna kobieta Viktoria Kushnir ukończyła bieg 42 sekundy później. Trzecia była Ukrainka Iryna Masnyk z czasem 18:58.

Bieg na dystansie 10 kilometrów odbywał się pod dyktando zawodników z Białorusi.  Rozdzielili między siebie trzy miejsca na podium, a w pierwszej dziesiątce było aż sześciu biegaczy z tego kraju. Finisz biegu był pasjonujący, a walka o zwycięstwo toczyła się do ostatnich metrów. Ostatecznie z czasem 32:31 zwyciężył Igor Teterukou, dla którego była to trzecia w karierze wygrana w białostockim biegu. Tuż za nim, ze stratą jednej sekundy finiszował Artsiom Logisn, a kolejne cztery sekundy później na mecie zameldował się Henadz Verkhavodkin. Pierwszym Polakiem z czasem 32:58 był Andrzej Leończuk, który zarazem był najszybszym Białostoczaninem. Wśród kobiet triumfowała Ukrainka Iryna Somova  z czasem 34:33, druga była Białorusinka Olga Krautsova z czasem 35:05, a podium uzupełniła Izabela Parszczyńska z Czarnej Białostockiej (36:17). Najszybszą Białostoczanką była Anna Gosk, ambasadorka Białystok Biega, której czas to 38:03.

ZOBACZ wyniki biegu na 10 km  (0 B)

Przed startem biegu na dystansie 10 kilometrów miała miejsce niecodzienna uroczystość. Katarzyna Rutkowska, zwyciężczyni biegu na 5 kilometrów w obecności uczestników imprezy przyjęła pierścionek zaręczynowy od Andrzeja!

- 5 lat temu zaczęliśmy działalność właśnie od pierwszej edycji TOP AUTO Białystok Biega. Dlatego tym bardziej jesteśmy szczęśliwi widząc, jak ta impreza rozwija się z roku na rok wtapiając się w kalendarz imprez, które odbywają się w mieście. Była to rekordowa edycja pod względem liczby uczestników, ale wierzymy, że potencjał jest jeszcze większy i za rok spotkamy się na tej imprezie w jeszcze większym gronie. Gratuluję zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom a szczególnie gorące pozdrowienia i życzenia szczęścia przekazuję Kasi i Andrzejowi, którzy zaręczyli się na naszej imprezie  – powiedział Grzegorz Kuczyński.

TOP AUTO Białystok Biega od lat odgrywa ważną rolę w popularyzowaniu biegania w Białymstoku i na Podlasiu. W pierwszej edycji imprezy zorganizowanej w 2011 roku wystartowało 350 uczestników, ale z każdym rokiem przybywa chętnych, aby pobiec ulicami Białegostoku.  

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Zdjęcia do artykułu:
Zobacz więcej zdjęć ...
Czytaj również:
Artykuł archiwalny, brak możliwożci komentowania.