zdjecie 4444

Amp Futbol Cup: Polacy na 2. miejscu. Kapitanem ostrołęczanin [WIDEO]

Piłka nożna 23 września 2016 Komentarzy

Piłkarska reprezentacja Polski osób po amputacjach kończyn zajęła drugie miejsce w prestiżowym turnieju Amp Futbol Cup 2016 w Warszawie. Polaków do sukcesu poprowadził kapitan drużyny narodowej - pochodzący z Ostrołęki Przemysław Świercz.

Piłkarska reprezentacja Polski osób po amputacjach kończyn zajęła drugie miejsce w prestiżowym turnieju Amp Futbol Cup 2016 w Warszawie. Polaków do sukcesu poprowadził kapitan drużyny narodowej - pochodzący z Ostrołęki Przemysław Świercz.

Amp futbol oraz częściej gości na światowych arenach sportowych. Futbol niepełnosprawnych nie jest już dziwactwem, a dyscypliną sportu, która wskakuje na coraz to wyższy poziom. W amp futbol gra się w ponad 30 krajach. Piłkarze prowadzą profesjonalny, sportowy tryb życia, a kadra narodowa jeździ na międzynarodowe turnieje. Kapitanem reprezentacji Polski jest Przemysław Świercz, absolwent II LO w Ostrołęce.Podstawowe przepisy gry w Amp Futbol niczym nie różnią się od przepisów piłki nożnej osób pełnosprawnych. Różnicami są jedynie wymiary boiska, czas gry oraz liczba graczy na placu. Wykonywane są także "lotne" zmiany. W trakcie gry nie używa się protez. Używa się natomiast kul łokciowych. Dozwolone są jedynie pojedyncze i przypadkowe zagrania piłki kulą. Każde inne zagranie traktowane jest tak, jak zagranie piłki ręką. Podobnie, w celu wyrównywania szans zawodników z amputacjami na różnych wysokościach, traktuje się zagranie kikutem. Celowy faul kulą jest karany wyrzuceniem z boiska i rzutem karnym dla drużyny przeciwnej. Zasada spalonego nie obowiązuje, a auty wykonywane są, podobnie jak w futsalu, jak rzuty wolne pośrednie. Wślizgi są zabronione, skutkują one rzutem wolnym bezpośrednim dla drużyny przeciwnej. Bramkarz nie może opuszczać pola karnego. Jeżeli zrobi to w sposób celowy otrzymuje czerwoną kartkę, a drużyna przeciwna wykonuje rzut karny. Pozostałe zasady są zgodne z zasadami FIFA.

W turnieju AMP Futbol CUP 2016 w Warszawie wystąpiło sześć reprezentacji. Polacy trafili do trudnej grupy, w której pokonali Włochów 6:0 oraz przegrali z mistrzami świata Rosjanami 0:3. Dało to awans do półfinału z drugiego miejsca w grupie, a tam czekali już Anglicy, z którymi Polska w amp futbolu nigdy jeszcze nie wygrała. W końcu jednak się udało i po wygranej 5:2 Polacy zameldowali się w finale. Tam ponownie spotkali się z Rosją i tym razem również przegrali, ale 0:1 po dogrywce i niezwykle wyrównanym boju do ostatniej minuty. Na ręce Przemysława Świercza trafił okazały puchar za drugie miejsce.

Przemysław Świercz ma 36 lat. Obecnie reprezentuje klub Husaria Kraków, występujący w polskiej ekstraklasie amp futbolu. Nogę stracił w wypadku motocyklowym w Norwegii. W naszym artykule wykorzystaliśmy reportaż z AMP Futbol Cup 2016, jaki zrealizowany został przez TVP 1. Warto obejrzeć.

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Czytaj również:
Artykuł archiwalny, brak możliwożci komentowania.