Dwa medale zawodniczek OKLA na Olimpiadzie Młodzieży

Lekkoatletyka 24 lipca 2012 Komentarzy

Z dwoma brązowymi medalami wróciła reprezentacja Ostrołęckiego Klubu Lekkiej Atletyki z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Brązowy medal w trójskoku wywalczyła Katarzyna Gwiazda zajmując dodatkowo 4 miejsce w skoku w dal, w tej konkurencji „brąz” wywalczyła Magdalena Żebrowska.

Katarzyna Gwiazda, fot. laostroleka.pl

11 miejsce w biegu na 800m zajął Paweł Polakowski, 12 w biegu na 1500m była Wioleta Głażewska. Tuż za punktującą dwudziestką na 21 miejscu uplasował się Jakub Choroszewski. Zawody rozegrano w Krakowie w dniach 20-22 lipca.

20 lipca – piątek.
Dla naszych zawodników zawody zaczęły się od porannych eliminacji w skoku w dal. Minimum kwalifikacyjne (5,50m) już w pierwszej próbie osiągnęła Katarzyna Gwiazda (skacząc na odległość 5,60m), natomiast Magdalena Żebrowska nie mogła poradzić sobie z trudnymi warunkami (zmienny wiatr) i dopiero w 3 kolejce uzyskała rezultat 5,68m pewnie awansując do finału. W sumie nasze zawodniczki awansowały do finału z 3 i 5 wynikiem.
W piątek po południu w jednym z dwu biegów eliminacyjnych na 800m wystartował Paweł Polakowski zajmując w nim dopiero 7 miejsce z czasem 1:56,47s. W sumie Paweł miał 7 czas całych eliminacji, ale zasady kwalifikacji (3 najlepszych zawodników z każdej serii + 2 z najlepszymi czasami) pozbawiły go awansu do finału A.
Także w piątek wystartował w eliminacjach skoku wzwyż Jakub Choroszewski niestety borykający się z kontuzją i pozbawiony normalnego treningu (brak w Ostrołęce zeskoku) osiągnął wysokość 175cm dopiero za 2 podejściem i zajął 21 miejsce (zaliczenie tej wysokości w 1 próbie uplasowało by Kubę na 19 pozycji.

21 lipca – sobota.
O 11:30 w eliminacjach trójskoku wystąpiła Katarzyna Gwiazda, która oddała tylko 1 skok – 11,63m pewnie awansując do niedzielnego finału z 2 rezultatem.
Po 4 godzinach odpoczynku Kasia razem z Madą Żebrowską rozpoczęły walkę o medale w finale skoku w dal. Stres oraz warunki, które były jeszcze trudniejsze niż poprzedniego dnia spowodowały, że Kasia po 3 kolejkach awansował do ścisłego finału z 6 wynikiem (5,34m), a Magda dopiero 8 (5,28m). Awans do ścisłego finału tak ucieszył Magdę, że natychmiast w 4 kolejce skoczył 5,64m co dało jej brązowy medal. Kasia dopiero w 5 kolejce (5,55m), a w szczególności w 6 (skok minimalnie spalony) zaczęła skakać na swoim normalnym poziomie zajmując w sumie 4 miejsce.
W sobotnie popołudnie w biegu na 1500m wystartował Wioleta Głażewska zajmując w swojej serii 3 miejsce z rezultatem 4:56,87. Niestety drugi z biegów był znacznie szybszy i Wiola zajęła ostatecznie 12 miejsce w całych zawodach.

22 lipca – niedziela.
W finale trójskoku wystartowała Katarzyna Gwiazda. Tym razem warunki atmosferyczne były bardzo dobre, a konkurs stał na wysokim poziomie. Cztery pierwsze zawodniczki osiągnęły I klasę sportową, a aż 9 rekordy życiowe. Kasia skakał dobrze mimo, że był to jej 4 start w ciągu 3 dni, a jej pozycja medalowa (12,14m w 3 kolejce) niemal przez cały konkurs nie była zagrożona.
Ostatnim ze startujących naszych zawodników był Paweł Polakowski, który w finale B biegu na 800m zajął 3 miejsce (1:56,94s), a w całych zawodach 11.
W sumie OKLA zdobył 23 punkty do Ogólnopolskiej Klasyfikacji Sportu Młodzieżowego (Katarzyna Gwiazda 11, Magdalena Żebrowska 6, Paweł Polakowski i Wioleta Głażewska po 3) i zajął 40 miejsce na 197 sklasyfikowanych klubów.
12,14m w trójskoku to nie tylko rekord życiowy Katarzyny Gwiazdy, ale także nowy rekord Klubu juniorek młodszych,  juniorek i seniorek. Poprzedni rekord juniorek młodszych ustanowiony w tym roku należał także do tej zawodniczki (12,01m), natomiast w kategorii juniorek i seniorek poprzednią posiadaczką rekordów była Anna Białobrzeska (tr Leszek Grzyb), która w 2002 roku skoczyła 12,12m.

[źródło: laostroleka.pl]