zdjecie 7405
zdjecie 7405

Lekkoatletyczne sukcesy w mijającym roku

Lekkoatletyka 30 grudnia 2016 0 Komentarzy

Lekkoatleci z Ostrołęki i okolic w 2016 roku wzięli udział w wielu imprezach rangi mistrzowskiej w kraju. Z naszego regionu pochodzi także maratończyk, osiągający świetne rezultaty w krajowych i międzynarodowych imprezach. Naprawdę mamy czym się pochwalić - zapraszamy do lektury naszego podsumowania.

Lekkoatleci z Ostrołęki i okolic w 2016 roku wzięli udział w wielu imprezach rangi mistrzowskiej w kraju. Z naszego regionu pochodzi także maratończyk, osiągający świetne rezultaty w krajowych i międzynarodowych imprezach. Naprawdę mamy czym się pochwalić - zapraszamy do lektury naszego podsumowania.

Z okazji zakończenia 2016 roku przedstawiamy podsumowanie imprez, w jakich w mijającym roku wzięli udział lekkoatleci pochodzący z Ostrołęki lub okolic. Najważniejsze sukcesy to brąz Mistrzostw Polski dla Joanny Banach, trzy złote medale Halowych Mistrzostw Polski weteranów dla Ewy Bartosik, czy złoto Magdaleny Żebrowskiej w Mistrzostwach Polski U23.

Halowe Mistrzostwa Polski juniorów i juniorów młodszych

W dniach 12-14 lutego w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych. W rywalizacji nie zabrakło także reprezentantów naszego miasta. W biegu na 800 metrów juniorek wystartowała zawodniczka OKLA Ostrołęka Weronika Dworecka. Osiągnęła ona czas 2:14.03, co dało jej czwarte miejsce w swojej serii, a także siódmą lokatę w klasyfikacji końcowej całej konkurencji. Zwyciężyła Angelika Sarna z Victorii Stalowa Wola, jej czas to 2:11.67. Emocjonujący był także finał biegu na 1500 metrów juniorek, pobiegła w nim klubowa koleżanka Dworeckiej - Aleksandra Gruz. Jej rezultat to 4:59.36. Taki wynik dał jej piąte miejsce w kraju, do medalu zabrakło ponad dwadzieścia sekund. Wygrała Sylwia Indeka z LKS Pszczyna (4:24.42).

Kornelia Suchecka z UKS Siódemka Ostrołęka wystartowała w konkursie trójskoku juniorek. W swojej najlepszej próbie skoczyła 11.25 m, co dało jej jedenaste miejsce. Skok w dal juniorek to konkurencja, w której swoich sił próbowała ostrołęczanka Aleksandra Dzwigała, reprezentująca obecnie AZS AWF Warszawa. Uzyskała ona rezultat 5.14 m i uplasowała się na dziewiątym miejscu.

Halowe Mistrzostwa Polski seniorów

Wśród najlepszych polskich lekkoatletów wystartowały dwie reprezentantki powiatu ostrołęckiego - Joanna Banach z gminy Kadzidło oraz Magdalena Żebrowska z gminy Lelis. Brązowy medal do swojego dorobku dopisać będzie mogła Joanna Banach. 24-latka wystartowała w sztafecie 4x400 metrów wraz z koleżankami z obecnego klubu - AZS AWF Kraków. Sztafeta z Krakowa dobiegła do mety na trzecim miejscu z czasem 3:44.78, ustępując jedynie rywalkom z Wrocławia i Gdańska. To kolejny wielki sukces młodej lekkoatletki z Kurpi.

W finale skoku w dal kobiet wystąpiła Magdalena Żebrowska. Młoda zawodniczka z Lelisa miała sporo pecha, ponieważ oddała tylko jedną poprawną próbę na wynik 5.71 m. Dwie kolejne próby zostały spalone, a Żebrowska została sklasyfikowana na 9. miejscu, do walki w pierwszej "ósemce" zabrakło jej jedynie 10 centymetrów.

Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów

Zawodniczka OKLA Ostrołęka Ewa Bartosik zdobyła trzy złote medale 25. Halowych Mistrzostw Polski weteranów w lekkiej atletyce. Zawody odbyły się 12 marca w Toruniu, a 65-letnia reprezentantka naszego miasta po raz kolejny potwierdziła mistrzowską formę.

Na Ewę Bartosik w rywalizacji weteranów nie ma mocnych już od wielu lat. Ostrołęczanka regularnie przywozi medale z imprez rangi krajowej, jak i międzynarodowej. W tym roku była jedną z gwiazd krajowego czempionatu w Toruniu. W biegu na 60 metrów Bartosik uzyskała wynik 9.20, wyprzedzając o ponad sekundę jedyną rywalkę - Marię Gadomską z Bydgoszczy. W konkursie skoku wzwyż ostrołęczanka nie miała rywalek i zdobyła złoto z wynikiem 1,10 m. Podobnie było w trójskoku, tam Ewa Bartosik uzyskała wynik 8,73 m.

Toruńskie mistrzostwa zgromadziły 338 zawodników i zawodniczek, rywalizujących w 13 konkurencjach. Podczas imprezy ustanowione zostały 24 halowe rekordy Polski weteranów, 44 rekordy halowych mistrzostw Polski oraz dwa halowe rekordy świata. Co ciekawe, jedną z gwiazd imprezy był 106-letni Stanisław Kowalski ze Świdnicy. Najstarszy lekkoatleta na świecie został rekordzistą globu w kategorii M105+ z wynikiem 21.20 w biegu na 60 metrów i 3.73 m w pchnięciu kulą 3-kilogramową.

OKLA na Mistrzostwach Polski w przełajach

Lekkoatleci OKLA Ostrołęka wzięli udział w Mistrzostwach Polski juniorów i juniorów młodszych w biegach przełajowych. Zawody odbyły się na trudnej trasie w Żaganiu i dodatkowo były połączone z 88. edycją krajowego czempionatu wśród seniorów. Najlepiej z naszych biegaczek spisały się Weronika Dworecka i Natalia Nowak.

Pierwsza z nich zajęła 13. miejsce w rywalizacji na dystansie 2 kilometrów juniorek młodszych. Czas, jaki osiągnęła to 7.12. Na dwukrotnie dłuższym dystansie Natalia Nowak osiągnęła czas 15.46, co dało jej wysokie 14. miejsce. Pozostali zawodnicy zajęli dalsze lokaty - Dariusz Głażewski w biegu na 5 kilometrów juniorów młodszych dobiegł do mety w czasie 19.17 i zajął 56. miejsce. Z kolei Wiktoria Orzoł była 34. w biegu na 2 km juniorek młodszych z czasem 7.47.

Mistrzostwa Polski seniorów z udziałem Żebrowskiej, Banach i Sypniewskiego

Siódme miejsce w finale skoku w dal zajęła wychowanka OKLA Ostrołęka Magdalena Żebrowska, obecnie reprezentująca Podlasie Białystok. 20-letnia zawodniczka w najlepszej próbie skoczyła 6.06 m, a większość prób oddawała przy niekorzystnym wietrze. Wynik można uznać za bardzo udany, gdyż Żebrowska była najmłodszą zawodniczką w pierwszej dziesiątce, a w całym konkursie wśród osiemnastu skoczkiń znalazła się tylko jedna młodsza lekkoatletka. Wygrała Anna Jagaciak-Michalska, skacząc 6.55 m.

W biegu na 400 metrów przez płotki wystąpiła pochodząca z Tatar (gm. Kadzidło) zawodniczka AZS AWF Kraków Joanna Banach. W swojej serii eliminacyjnej uzyskała ona rezultat 58.75, co dało jej drugie miejsce tuż za Joanną Linkiewicz z AZS AWF Wrocław. Awansowała jednak do finału z piątym wynikiem. W serii finałowej kurpiowska biegaczka uzyskała już jednak słabszy rezultat - 59.18, oznaczało to szóstą lokatę, co i tak jest dobrym wynikiem dla 24-letniej zawodniczki. Złoto zdobyła wspomniana Joanna Linkiewicz z wynikiem 55.55.

Blisko medalu w trójskoku mężczyzn był Maksym Sypniewski. Niespełna 25-letni reprezentant AZS AWF Warszawa pierwsze kroki w lekkiej atletyce stawiał oczywiście w Ostrołęce. Podczas bydgoskich zmagań w najlepszej próbie skoczył 15.94 m, dzięki czemu zajął czwartą lokatę. Podium obsadzili Karol Hoffmann - 16.67, Adrian Świderski - 16.41 i Michał Lewandowski - 16.35 m.

Mistrzostwa Polski LZS i medale dla OKLA

Dwa medale wywalczyli reprezentanci Ostrołęckiego Klubu Lekkiej Atletyki w Mistrzostw Polski LZS, które odbyły się w Zamościu. Srebrny medal w zawodach wywalczyła podopieczna trenerów Katarzyny i Konrada Szusterów - Magdalena Olszewska w rzucie dyskiem. Wynik 34.37 m zapewnił nie tylko srebrny medal w gronie juniorek młodszych, ale również nowy rekord życiowy. Bardzo dobre wyniki w zawodach zapisała na swoim koncie również Klaudia Borkowska. Podopieczna trenera Bartosza Witkowskiego wywalczyła brązowy medal na dystansie 400 m juniorek z czasem 58.28 s.Ta sama zawodniczka udanie zaprezentowała się na dystansie o połowie krótszym, gdzie wynik 26.26 dał nowy rekord życiowy i siódmą lokatę.

W rywalizacji dobrze zaprezentowali się również podopieczni trenera Roberta Brzuzego. Damian Niedźwiecki z wynikiem 15.18 m, będącym nowym rekordem życiowym zajął piąte miejsce w pchnięciu kulą juniorów młodszych oraz z wynikiem 42.67 m był piętnasty w rzucie oszczepem. Drugi z podopiecznych Oskar Żebrowski w pchnięciu kulą z wynikiem 14.97 m zajął siódmą lokatę. W pchnięciu kulą juniorów ósmą lokatę zajął z kolei Mateusz Boruch z wynikiem 15.08 m. Podopieczny trenerów Katarzyny i Konrada Szusterów zajął również siedemnastą lokatę w rzucie dyskiem z wynikiem 36.71 m.

Poza pierwszą dziesiątką uplasowała się Aleksandra Olewiecka - 13.09 m w biegu na 100 m juniorek młodszych oraz 26.54 s w biegu na 200 m z nowym rekordem życiowym. W mistrzostwach dało to odpowiednio jedenastą i trzynastą lokatę. Dwunasta w biegu na 1500 m z wynikiem 5:12.81, będącym nowym rekordem życiowym uplasowała się Wiktoria Orzoł. Trzynasta w rzucie dyskiem juniorek młodszych była Magdalena Piendak z wynikiem 25.12 m.

Mistrzostwa Polski juniorów - lipiec 2016

W konkurencji skoku w dal wystartowała Kornelia Suchecka (UKS Siódemka Ostrołęka). Po dobrym występie w eliminacjach, w finale uzyskała ona wynik 5.41 m, który dał jej ósme miejsce w Polsce. Drugim jej występem na mistrzostwach był finał trójskoku, tam w najlepszej próbie skoczyła 11.84 m, zajmując szóste miejsce. W biegu na 800 metrów wystąpił Daniel Gadomski, także z Siódemki. Niespełna 18-letni zawodnik przebiegł ten dystans w czasie 1:59.27, zajął tym samym 23. miejsce. Kamil Łyszkowski z UKS Siódemka w biegu na 1500 metrów uzyskał czas 4:13.55, co dało mu 21. miejsce w tej konkurencji. Na tym samym dystansie pobiegł też wspomniany już Daniel Gadomski, jego wynik to 4:05.63 i miejsce trzynaste.

Na 400 metrów pobiegła Klaudia Borkowska z OKLA Ostrołęka. W finale B tej konkurencji pobiegła w czasie 59.44 s i zajęła 4. miejsce. W biegu na 3000 metrów jej klubowa koleżanka Natalia Nowak była 23. z wynikiem 13:55.19. W pchnięciu kulą wynik 15.24 m dał Mateuszowi Boruchowi czternaste miejsce w kraju. W Mistrzostwach Polski juniorów wystartowało około 750 zawodników ze 193 klubów z całej Polski.

Mistrzostwa Polski juniorów młodszych we Wrocławiu

Reprezentanci UKS Siódemka Ostrołęka wystąpili we Wrocławiu w konkurencjach biegowych. W biegu na 400 metrów juniorek młodszych zaprezentowała się Victoria Ejzemberg. W swojej grupie eliminacyjnej osiągnęła ona czas 1:02.24, co dało jej 7. miejsce w serii, a 20. w końcowej klasyfikacji tej konkurencji. Jej klubowy kolega Adam Piątkowski wystartował w biegu na 1500 metrów juniorów młodszych. Jego czas to 4:14.05, co dało mu 14. lokatę w klasyfikacji końcowej.

Rekordy życiowe w eliminacjach pchnięcia kulą osiągnęli Damian Niedźwiecki i Oskar Żebrowski z OKLA Ostrołęka. Pierwszy z nich uzyskał wynik 15.47 m, drugi 15.13 m. Oczywiście dało im to awans do finału, lecz tam nie powtórzyli już swoich wyników. Z rezultatami 15.32 i 13.39 zajęli odpowiednio dziewiąte i dwunaste miejsce. OKLA reprezentowała także Magdalena Olszewska w rzucie dyskiem. W eliminacjach rzuciła ona 35.38 m, co dało jej szóste miejsce z rekordem życiowym. W finale wynik 34.21 m dał jej dziewiąte miejsce.

33. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U23

Bardzo dobry występ zanotowali reprezentanci Ostrołęki - Magdalena Żebrowska zdobyła złoty medal w skoku w dal, z kolei Igor Bastek pobił rekord życiowy w rzucie dyskiem.

Dla Żebrowskiej był to kolejny udany start w ostatnim czasie. Wychowanka trenera Bartosza Witkowskiego dobrze zaprezentowała się w reprezentacji kraju na meczu międzypaństwowym w Słowenii, formę potwierdziła również w Mistrzostwach Polski.

Ostrołęczanka, skacząca obecnie w barwach Podlasia Białystok, nie miała sobie równych w swojej koronnej konkurencji. Już w drugiej serii skoków objęła prowadzenie z wynikiem 6.09 m i pierwszego miejsca nie oddała do końca konkursu. W międzyczasie poprawiła jeszcze swój wynik, uzyskując 6.17 m. Żebrowska startowała także w trójskoku, tam z wynikiem 12.21 m zajęła siódme miejsce.

Dobry występ zaliczył także dyskobol Igor Bastek. 22-letni zawodnik OKLA Ostrołęka w swojej najlepszej próbie rzucił 48.98 m, bijąc tym samym swój rekord życiowy. Dało mu to piąte miejsce w Polsce, do medalu zabrakło niespełna trzech metrów. W 33. Młodzieżowych Mistrzostwach Polski u stóp Karkonoszy wystąpiło blisko 400 zawodników i zawodniczek w dziewiętnastu konkurencjach.

Mistrzostwa Polski młodzików

Najlepsi młodzicy z całego kraju wzięli udział w lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej. Zawody w Słubicach nazywane są też "małym memoriałem Kusocińskiego". W krajowym czempionacie nie mogło zabraknąć reprezentantów OKLA Ostrołęka.

Patryk Niedźwiecki zajął piąte miejsce w finale pchnięcia kulą młodzików z wynikiem 14.40 m. Do medalu zabrakło ponad dwóch metrów. Siódme miejsce w serii, a jedenaste w końcowej klasyfikacji biegu na 600 metrów to wynik Katarzyny Butler. To efekt osiągnięcia przez nią czasu 1:41.20. Na tym samym dystansie pobiegł także Fabian Czajkowski. Zajął on czwarte miejsce w końcowej tabeli biegu na 600 metrów z rekordem życiowym 1:24.40. Do medalu zabrakło naprawdę niewiele, trzeci na mecie Jakub Szkudlarek z Łodzi był szybszy od Czajkowskiego o 0.31 sekundy.

Dziewiątą lokatę w pchnięciu kulą młodziczek zajęła Gabriela Pszczoła. Warto jednak dodać, że zawodniczka OKLA była rok młodsza od większości swoich konkurentek, wśród samych zawodniczek z rocznika 2002 byłaby trzecia. Wynik 10.91 m nie jest jej najlepszym życiowym rezultatem, lecz Gabriela trenuje dopiero od kilku miesięcy i jej dotychczasowe wyniki trzeba uznać za udane.

Lekkoatletyczne czwartki, czyli nieoficjalne Mistrzostwa Polski

Reprezentantki OKLA Ostrołęka dobrze spisały się podczas finału Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych, czyli nieoficjalnych Mistrzostw Polski 11, 12 i 13-latków. Izabela Stefańska i Sandra Oleksiak przywiozły ze sobą brązowe medale. Pierwsza z wymienionych zawodniczek prowadzona przez trenera Bartosza Witkowskiego w biegu na 300 metrów uzyskała rezultat 42.88 s, ustanawiając nowy rekord życiowy. Izabela Stefańska to uczennica SP Myszyniec, z którą pasję do lekkiej atletyki na szkolnych zajęciach rozwija Anna Abramczyk.

Brązowy medal w zawodach padł również łupem Sandry Oleksiak, która w biegu na 600 m uzyskała rekord życiowy - 1:45.68. Sandra to uczennica SP Chorzele, którą prowadzi trener Michał Zawojek. W szkole opiekunem reprezentantki OKLA jest Iwona Rogowska.

Oprócz tego, warto wspomnieć...

... świetny sezon Przemysława Dąbrowskiego

Przemysław Dąbrowski z Borawego (gm. Rzekuń) zajął dziesiąte miejsce w Orlen Warsaw Marathon, który był jednocześnie 86. Mistrzostwami Polski mężczyzn w maratonie. Reprezentujący klub Prefbet Śniadowo Łomża mieszkaniec powiatu ostrołęckiego dobiegł na metę w czasie 2:20.10. Dąbrowski zajął też dwunaste miejsce w maratonie, który odbył się 4 czerwca w Sztokholmie. Zmagania w stolicy Szwecji ukończyło blisko 10 tysięcy zawodników, a nasz lokalny biegacz okazał się trzeci wśród Europejczyków, co jest naprawdę wielkim wyczynem. Ten sam zawodnik okazał się najlepszy w 4. PKO Rzeszów Maraton. Reprezentant Agro-Metal Ostrołęka dobiegł do mety w czasie 02:23:57, osiągając nad rywalami dużą przewagę.

2016 rok powoli przechodzi do historii. Kolejne podsumowania w najbliższych dniach w naszym serwisie sportowym. Tymczasem, zachęcamy kluby z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego do wysyłania swoich refleksji i podsumowań dokonań w mijającym roku na adres mailowy sport@eostroleka.pl.

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Czytaj również:

Komentarze


Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.