Wspomnienia z 1987 roku: 25-lecie MZKS Narew Ostrołęka

Inne 04 kwietnia 2016 Komentarzy

W lipcu tego roku minie 54 lata od założenia MZKS Narew Ostrołęka. Klub obecnie nie prowadzi żadnej działalności, lecz żyje w pamięci kibiców jako sportowa wizytówka Kurpi. Wracamy do 1987 roku i obchodów 25-lecia Narwi. Jak wyglądały wtedy sportowe sekcje najstarszego podmiotu sportowego w regionie?MZKS Narew w 1987 roku obchodziła swoje 25-lecie. Klub był wtedy sportową wizytówką miasta, choć czasy największej liczebności wśród zawodników miał już dawno za sobą. Utworzenie Międzyzakładowego Klubu Sportowego było samo w sobie sporym ewenementem - fuzja czterech klubów wzbudziła głosy zachwytu wśród działaczy sportowych z całej Polski, w listach do Narwi pytali oni o sposoby przeprowadzenia tego typu połączeń. Nie zawsze było jednak tak kolorowo, bo przez wiele lat region ostrołęcki był zaniedbany pod względem sportowym. Nie było tradycji uprawiania sportu, a także przez to brakowało znaczących osiągnięć.

Wszystko zmieniło się jednak po założeniu klubu Narew. Co ciekawe, nie zawsze klub funkcjonował pod taką nazwą - człon "Narew" dodano dopiero na początku lat siedemdziesiątych, ale mimo tego jako datę powstania Narwi przyjmuje się rok 1962. W klubie istniały rozmaite sekcje - młodsi kibice kojarzą ją jedynie z piłką nożną, lecz warto wspomnieć, że spore sukcesy odnoszono także w podnoszeniu ciężarów (wielokrotny mistrz Polski Jan Niedźwiecki) czy tenisie stołowym (trzykrotna mistrzyni Polski juniorek Barbara Pawelczyk). W Narwi działała także sekcja lekkoatletyczna oraz grupa... judoków. Ta ostatnia dyscyplina nie ma jednak w Ostrołęce wielu tradycji, ponieważ była trenowana tylko przez dwa lata. Istniało również kolarstwo.

Silnym punktem ówczesnej Narwi był jednak boks. Pod okiem trenera Mieczysława Mierzejewskiego trenowało kilkudziesięciu młodych chłopców, a wielu wychowanków MZKS reprezentowało kluby pierwszej ligi bokserskiej. Najmłodsi stażem byli tenisiści, ta sekcja powstała w 1985 roku, jej działania poparte były staraniami trenera Jędrzeja Nowaka. Oczywiście najwięcej emocji wzbudzali siatkarze i piłkarze. Ci pierwsi prowadzeni byli przez trenera Andrzeja Dudźca, który - oprócz doświadczonych graczy - miał do dyspozycji i odważnie stawiał na młodych zawodników. Z kolei piłkarze cieszyli kibiców grą na trzecim poziomie ligowym.

Na 25-lecie klubu Narew była podmiotem zrzeszającym 250 zawodników w 5 sekcjach. Co ciekawe, spośród tej liczby tylko niespełna 50 graczy było seniorami, reszta to młodzież. Wszystkie sekcje działały na zasadzie amatorstwa, więc zawodnicy nie mogli liczyć na premie za uzyskane wyniki. Do funkcjonowania klubu potrzebni byli jednak sponsorzy - Ostrołęckie Zakłady Celulozowo-Papiernicze oraz Zespół Elektrowni Ostrołęka. Na uroczystość z okazji 25-lecia przybyło wielu lokalnych działaczy, wszyscy otrzymali statuetki zasłużonych dla MZKS.  

Obecnie szanse na budowę silnego klubu pod jedną marką są minimalne. Do mody sprzed lat wraca Legia Warszawa, która reaktywowała w ostatnich latach wiele zasłużonych sekcji, m.in. siatkarską, pływacką czy judo. W Ostrołęce możemy dopingować wielu sportowców z różnych dziedzin, lecz już teraz także w różnych barwach klubowych. Kto wie, być może w przyszłości znajdą się jednak zapaleńcy, którzy przez wzgląd na bogatą tradycję będą chcieli reaktywować Narew i przywrócić jej dawny blask? Czas pokaże, obecnie pozostały nam tylko wspomnienia.

Chcesz być na bieżąco z wynikami i informacjami sportowymi? Polub nas na Facebooku:

SPORTowa Ostrołęka | Wypromuj również swoją stronę

Czytaj również:

Artykuł archiwalny, brak możliwożci komentowania.